کدخبر: ۲۵۵۰۷۳ لینک کوتاه

اگر امانوئل ماکرون استعفا دهد چه خواهد شد؟

اقتصادنیوز: خواسته و شعار اصلی بسیاری از معترضان فرانسوی در روز‌های اخیر استعفای امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یورونیوز گزارش داد، خواسته و شعار اصلی بسیاری از جلیقه زردهای فرانسه در روزهای اخیر استعفای امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور بوده است. امری که در شرایط کنونی غیرمحتمل به نظر می‌رسد.

با این حال احتمال استعفای رئیس جمهور را در صورت ادامه بحران اجتماعی و سیاسی در فرانسه نمی‌توان منتفی دانست. پیش از این شارل دوگل، اولین رئیس‌جمهور جمهوری پنجم فرانسه در سال ۱۹۶۹ از سمت خود کناره‌گیری کرده بود.

بنابر قانون اساسی فرانسه در صورت کناره‌گیری رئیس جمهور از سمت خود رئیس مجلس سنا به طور موقت وظایف وی را انجام خواهد داد. رئیس کنونی مجلس سنای فرانسه «ژرار لارشه» از حزب راستگرای جمهوریخواهان است. پس از استعفای رئیس‌جمهور باید بین ۲۰ تا ۳۵ روز انتخابات برای گزینش رئیس جمهور جدید برگزار شود.

هر چند رئیس مجلس سنا تا زمان انتخاب رئیس جمهور جدید وظایف او را انجام خواهد داد، اما انجام تمامی اختیاراتی را که در قانون اساسی برای رئیس جمهور پیش‌بینی شده است، برعهده نخواهد داشت. رئیس جمهور موقت در مدت زمامداری خود نمی‌تواند لوایح را به همه پرسی بگذارد، مجلس را منحل کند و یا دستور بررسی تغییر قانون اساسی را بدهد.

بنابر آخرین نظرسنجی ها ۶۸ درصد مردم فرانسه از جنبش «جلیقه زردها» در این کشور حمایت می‌کنند. محبوبیت امانوئل مکرون نیز به تنها ۲۳ درصد کاهش یافته است.