کدخبر: ۲۵۵۰۸۰ لینک کوتاه

حمله تیلرسون به دونالد ترامپ و پاسخ تند و تیز توئیری ترامپ به او

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه سابق دولت دونالد ترامپ او را فردی "بی‌نظم" خواند که بارها خواسته قانون را زیر پا بگذارد. این اظهارات از سوی رکس تیلرسون، واکنش رییس جمهور آمریکا را به دنبال داشت که این عضو سابق کابینه خود را "احمق" نامید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری فرانسه نوشت، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا که در ماه مارس برکنار شد، در صحبت‌هایش در مراسم خیریه یک موسسه حمایت از بیماران سرطانی هیچ تلاشی برای تکذیب رابطه ضعیفش با دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نکرد.

او در این مراسم گفت: فکر می‌کنم بخشی از این مساله به این دلیل است که ما به روشنی در سبک و سیاق خود دارای تفاوت‌های شدیدی هستیم. ما نظام ارزشی مشترکی نداشتیم.

تیلرسون ادامه داد: باید به او می‌گفتم خب آقای رییس جمهور، می‌دانم می‌خواهی چکار کنی اما نمی‌توانی از این راه انجامش بدهی. این راه ناقض یک پیمان و قانون است. او واقعا ناامید شد و فکر می‌کنم اینکه من هر روز به او می‌گفتم نمی‌توانی این کار را انجام دهی و بیا درباره کاری که می‌توانیم انجام دهیم، صحبت کنیم باعث شد که او از من خسته شود.

چند ساعت پس از این اظهارات، ترامپ در یک پیام توییتری تند و تیز گفت، تیلرسون از "ظرفیت‌های ذهنی مورد نیاز" برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا برخوردار نیست.

ریس جمهور آمریکا در این توییت که در پرواز بازگشت از کنفرانسی در شهر کانزاس آن را منتشر کرد، نوشت: او "کاملا احمق" بود و نمی‌توانستم زود از شرش خلاص شوم. او بسیار تنبل بود. حالا شرایط  کاملا فرق کرده و روحیه عالی‌ای در وزارت خارجه به وجود آمده است.

ترامپ همچنین عملکرد مایک پامپئو، وزیر امور خارجه فعلی آمریکا و مدیر سابق سیا را تحسین کرد.

تیلرسون که مدیر اجرایی سابق شرکت نفت و گاز آمریکایی اکسون‌موبیل بوده، پیش از معرفی‌ شدن به عنوان نامزد تصدی وزارت خارجه آمریکا هیچ تجربه دولتی‌ای نداشت و هیچ‌گاه با ترامپ ملاقات نکرده بود.

او در صحبت‌های خود گفت: برای من که از شرکت اکسون‌موبیل می‌آمدم که بسیار منظم و روندمحور است، کار برای "مردی که کاملا بی‌نظم است"، دوست ندارد مطالعه کند، گزارش‌ها را نمی‌خواند و دوست ندارد وارد جزییات بسیاری از مسائل شود، چالش‌برانگیز بود.

هنگامی که ترامپ تیلرسون را به عنوان وزیر خارجه آمریکا معرفی کرد، نظر بسیار متفاوتی درباره او داشت. ترامپ در آن زمان درباره تیلرسون گفت: سرسختی، تجربه زیاد و درک عمیق او از ژئوپولیتیک او را به گزینه‌ای عالی (برای این سمت) تبدیل می‌کند.

تیلرسون در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار کرد: نمی‌خواهم یک منتقد باشم اما واقعا نگران خودمان به عنوان مردم آمریکا، جامعه و شهروندان این کشور هستم.

او همچنین ادعای مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را تایید کرد و گفت در این باره "هیچ سوالی وجود ندارد".

وزیر امور خارجه سابق آمریکا در این خصوص گفت: کاری که روسیه می‌خواهد اتجام دهد، تضعیف اعتماد به نفس ما و همچنین اعتماد جهان به ما است.