کدخبر: ۲۵۵۱۰۷ لینک کوتاه

رایزنی رئیس اطلاعات ترکیه با رئیس سیا و سناتورهای آمریکا

اقتصادنیوز؛ هاکان فیدان، رئیس سازمان اطلاعات ملی ترکیه، سناتورهای آمریکایی و رئیس سیا را در جریان پیشرفت‌های حاصل شده در پرونده قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول قرار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «هاکان فیدان» رئیس سازمان اطلاعات ملی ترکیه روز پنجشنبه گذشته 6 دسامبر (15 آذرماه) نشستی غیرعلنی در واشنگتن با «جینا هاسپل» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و چندین سناتور آمریکایی در خصوص پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی داشت.

بنا بر گزارش روزنامه «حریت» ترکیه، گفت‌وگو درباره استرداد «فتح‌الله گولن» اپوزیسیون ترکیه‌ای آمریکانشین و تحولات در شمال سوریه نیز در دستور کار سفر رئیس اطلاعات ملی ترکیه به واشنگتن بوده است.

آنکارا، تشکیلات گولن را سازمانی تروریستی می‌داند که پشت پرده اصلی کودتای نافرجام دو سال پیش ترکیه بود. آمریکا نیز تاکنون درخواست‌های دستگاه قضایی ترکیه برای استرداد و پیگرد فتح‌الله گولن را رد کرده و از هرگونه همکاری با ترکیه در این زمینه خودداری کرده است. اما در پی جنجال به راه افتاده پس از قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول، بار دیگر این درخواست ترکیه مطرح شده است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته پس از برگزاری نماز جمعه در این کشور گفت که فیدان مأموریت داشته تا پس از حضور در اجلاس گروه 20 در آرژانتین به کانادا برود اما بعد از سفر به کانادا نیز ممکن است سفری کوتاه به آمریکا داشته باشد.

بنا بر این گزارش، دیدار رئیس اطلاعات ملی ترکیه با مقامات آمریکایی و رئیس سیا پشت درهای بسته برگزار شده است. هاسپل، رئیس سیا نیز یک جلسه غیرعلنی در روز چهارشنبه 4 دسامبر با سناتورهای آمریکایی درباره قتل خاشقچی برگزار کرده است.

بر اساس این گزارش، سناتورهای ارشد کنگره آمریکا گفته بودند که در حال حاضر «بیش از هر زمان دیگری اطمینان دارند» که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی مسئول قتل خاشقچی بوده است.