کدخبر: ۲۵۵۱۴۸ لینک کوتاه

لاریجانی: جنگ و بحران‌های تروریستی در آسیا عامل بیرونی دارد/تجارت راه خود را از میان تحریم باز می‌کند

اقتصادنیوز؛ علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تقویت و افزایش مبارزه با تروریسم تأکید کرد و گفت: جنگ و بحران‌های تروریستی در آسیا عامل بیرونی دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ علی لاریجانی عصر امروز (شنبه، 17 آذر ماه) در اختتامیه دومین کنفرانس رؤسای مجالس 6 کشور آسیایی پیرامون چالش‌های تروریسم و ارتباطات درون منطقه‌ای گفت: در اینجا باید از تمام کشورهای عضو کنفرانس، روسای محترم پارلمان‌ها برای شرکت در اجلاس مربوطه تقدیر و تشکر کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شاید این سوال پیش بیاید که چرا روسای پارلمان 6 کشور ایران، افغانستان، پاکستان، چین، روسیه و ترکیه بر اهمیت مبارزه بر تروریسم تأکید کرده و بر روی این مسئله حساس هستند. این موضوع قابل توجه است که در 3 دهه اخیر در دنیا بیشترین جنگ‌ها در آسیا رخ داده به طوری که جنگ عراق، سوریه و افغانستان در آسیا بوده و اکثر جریان‌های تروریستی از جمله داعش در آسیا ایجاد شده‌اند.

جنگ و بحران‌های تروریستی در آسیا عامل بیرونی دارد

وی ادامه داد: حال سوال پیش می آید که آیا قاره آسیا برای بروز جنگ و ایجاد گروه‌های تروریستی مستعد است یا این مسائل عامل بیرونی دارد و چطور این مسائل و بحران‌ها در دهه‌های قبل رخ نداده و این قاره اینگونه نبوده است؛ در این رابطه مقامات آمریکایی جواب سوالات ما را داده‌اند زیرا اگر اظهارات آنها را دنبال کنیم می‌بینیم که آنها اعلام کردند که ما داعش را به وجود آورده‌ایم پس ایجاد جنگ و بحران‌های تروریستی در آسیا عامل بیرونی دارد.

قاره آسیا بهترین ظرفیت اقتصادی، انرژی و نیروی دفاعی را دارد

دکتر لاریجانی با بیان اینکه قرن آینده، قرن آسیا است، گفت: قاره آسیا بهترین ظرفیت اقتصادی، انرژی، جمعیتی و نیروی انسانی، نیروی دفاعی، جمعیت نخبه و دانشمند و عضویت دو کشور آسیایی در شورای امنیت را داراست و قطعاً این ظرفیت‌ها منظومه کاملی برای پرش قاره آسیا خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تمام 6 کشور مربوطه ظرفیت‌های خاص خود را دارا هستند به طوری که چین، ظرفیت‌های اقتصادی مهمی داشته، همچنین روسیه از نظر اقتصادی و ثبات منطقه‌ای اهمیت دارد؛ از طرف دیگر کشور پاکستان ظرفیت های بالایی در حوزه نیروی انسانی و صاحبنظر دارد و همچنین ترکیه پرش‌های خوبی از نظر اقتصادی داشته و مجموعه کشورها ظرفیت‌های قابل توجهی در عرصه‌های مختلف دارند.

تلاش کشورهای فرامنطقه‌ای برای جلوگیری از توسعه قاره آسیا

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی رویکرد و دغدغه کشورهای فرامنطقه‌ای این است که آسیا پرش نداشته و سرگرم بحران‌ها و مسائل باشد از این رو این یک عامل خارجی است که آسیا را دچار فرسایش می‌کند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: در کنفرانس امروز روسای مجالس 5 کشور تأکیدات بسیاری در رابطه با مبارزه با تروریسم، توسعه اقتصادی، ضرورت جلوگیری از ورود جوانان به گروه‌های تروریستی، استفاده از ظرفیت‌های سازمان همکاری‌های شانگهای برای مبارزه با تروریسم، ضرورت توسعه پروژه‌های مشترک کشورها از جمله توسعه خطوط گاز و پروژه‌های انتقال برق و گاز میان کشورها داشتند.

مبارزه با تروریسم نباید تنها به حذف فیزیکی تروریست‌ها منجر شود

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: روسای مجالس 6 کشور بر این مسئله تأکید داشتند که مبارزه با تروریسم نباید تنها به حذف فیزیکی تروریست‌ها منجر شود بلکه باید ریشه‌های آن را شناخت و با آنها نیز مقابله کرد. همچنین بسیار ضروری بود که در کنفرانس مذکور از مظلومیت مردم فلسطین حمایت کنیم و در این رابطه از مواضع 5 کشور تشکر می‌کنم. همچنین در این کنفرانس روسای مجالس کشورها بر حمایت از توافق هسته‌ای و مخالفت با تحریم‌ها و تهدیدات تأکید کردند که من در اینجا از این مواضع و رویکردها تشکر می‌کنم.

 

نشست خبری دومین کنفرانس مبارزه با تروریسم

 علی لاریجانی عصر امروز (شنبه، 17 آذر ماه) در نشست خبری دومین کنفرانس رؤسای مجالس 6 کشور آسیایی پیرامون چالش‌های تروریسم و ارتباطات درون منطقه‌ای با بیان اینکه اصل اجلاس سال گذشته با ابتکار پاکستان در زمان ریاست ایاز صادق رئیس مجلس وقت این کشور ایجاد شد، گفت: فلسفه اصلی این اجلاس مسئله تروریسم است چرا که این پدیده در آسیا طبیعی نبوده و زمینه‌های آن به صورت ذاتی وجود ندارد و یک عامل خارجی آن را سامان می‌دهد تا نفس کشورها را بگیرد.

دیپلماسی پارلمانی باعث می‌شود وضعیت کشورهای آسیایی به لحاظ اقتصادی و امنیتی بهبود یابد

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه این حساسیت میان کشورها وجود دارد که با تروریسم مبارزه کنند، اظهار داشت: ممکن است کشورهای دیگری نیز به این اجلاس بپیوندند.

وی در ادامه ساماندهی روابط اقتصادی بیشتر را به عنوان دغدغه‌ای میان اعضای این اجلاس دانست و افزود: امیدواریم این حرکت مفید به لحاظ دیپلماسی پارلمانی نیز صورت گیرد و کشورها موضوعات اقتصادی و امنیتی را پیگیری کنند تا شاهد وضع بهتری در آسیا باشیم.

دکتر لاریجانی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص دستاوردهای عملی این دوره از نشست بیان کرد: نکات مختلفی پیرامون مباحث و اسناد گذشته مطرح و تأکید شد تا همکاری‌های بیشتری در آینده صورت گیرد.

رئیس قوه مقننه در ادامه با تأکید بر ضرورت همکاری برای تدوین قوانین جهت مبارزه با تروریسم، ابراز داشت: همچنین باید از رشد تروریسم جلوگیری کرد و همکاری اقتصادی میان اعضا را افزایش داد چرا که تروریسم در بسترهای فقر، رشد می‌کند، همچنین زمینه‌های سرمایه‌گذاری در این اجلاس معرفی شد تا شرایط همگرایی میان کشورها افزایش یابد.

همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی میان کشورهای آسیایی افزایش پیدا می‌کند

وی ادامه داد: فهم رهبران کشورهای مختلف از تروریسم و نحوه مبارزه با آن یکسان شده و در بیانیه پایانی برای توسعه اقتصادی پیشنهادات مهمی ارائه شد.

دکتر لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره چگونگی تبادل اطلاعات میان کشورها در حوزه‌های امنیتی ابراز داشت: این اقدام تنها یک آغاز نبوده و پیش از این نیز همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی داشتیم و صرفاً باید سازماندهی آن تکمیل شود، چنانچه تحولات افغانستان باعث شده جریان‌های تروریستی ضعیف شوند که نتیجه این اجلاس می‌تواند بر تقویت این موضوع مفید باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه تصریح کرد: پیمان‌های پولی و بانکی میان کشورها باید به وجود آید و پول ملی جایگزین دلار شود که امروز با چالش روبه‌رو شده است.

قانون استرداد تروریست‌ها در سازمان ملل وجود دارد و اجرای آن نیازمند اراده کشورها است

دکتر لاریجانی در ادامه همچنین درباره نشست‌هایی که در برخی کشورها با حضور سران تروریست‌ها برگزار می‌شود، اذعان داشت: نمی توان انتظار نتیجه فوری از این اجلاس داشت اما رفته رفته باید این تفکر ایجاد شود که کشورها از تروریست‌ها حمایت نمی‌کنند و مأیوس شوند به خصوص که اجلاس‌هایی که در برخی کشورها با حضور سران تروریست‌ها برگزار می‌شود، صرفاً یک بزک‌کاری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما به صورت ملموس با تروریسم درگیر هستیم اما برخی کشورها از دور فرمایش می کنند لذا ما نیازی به حمایت آنها نداریم؛ آنها فقط مسئله‌سازی نکنند چرا که ما توان مبارزه با تروریسم را داریم.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص قانون استرداد تروریست‌ها خاطر نشان کرد: قوانین این موضوع در سازمان ملل تدوین شده و وجود دارد لذا مشکل در سند نیست بلکه در اراده‌ها است.

دکتر لاریجانی بر این اساس تصریح کرد: مسئله تروریست در منطقه به سادگی حل نمی‌شود چرا که برخی بسترهای داخلی وجود دارد که به عامل خارجی متصل می شود که معمولاً فریب خورده‌اند.

تجارت راه خود را از میان تحریم باز می‌کند/ سازمان اطلاعات پاکستان پیگیر گروگان‌های ایرانی باشد

رئیس قوه مقننه در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره تحریم‌های یک جانبه علیه برخی کشورها گفت: کشورهای حاضر در این اجلاس همواره اعلام کرده‌اند با رفتار آمریکایی‌ها موافق نیستند و آمریکایی‌ها تصور کرده‌اند با این اهرم به اهداف خود می‌رسند اما از آنجایی که این رفتار پشتوانه سازمان ملل را ندارد تجارت راه خود را باز می‌کند و کشورها ذلیل یک کشور دیگر نمی‌شوند و منافع خود را دنبال می‌کنند از این رو باید بسترهای توسعه‌ای جمعی با کشورها به خصوص همسایگان فراهم شود.

وی در ادامه پدیده تروریسم و گروگانگیری در شرق کشور را به عنوان دغدغه مهمی دانست و افزود: ناآرامی‌ مرزها یکی از دغدغه‌های ما بوده و در خصوص گروگان‌گیری اخیر در مرز میرجاوه توسط یک جریان تروریستی برخی رد پای کشورها در آن مشاهده شده است که شواهد متقن وجود دارد، برخی کشورها سعی دارند میان ایران و پاکستان اشفته سازی ایجاد کنند از این رو سرویس اطلاعاتی پاکستان (ISI) باید فعال شود و آنها در حاشیه این نشست قول دادند که این موضوع را خاتمه داده و در همه سطوح پیگیر آزادسازی گروگان‌های ایرانی باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان درباره عضویت کشورهای دیگر در این اجلاس خاطر نشان ساخت: اجلاس این ظرفیت را دارد تا عضویت سایر کشورها را در صورت پذیرش اعضای آن بپذیرد.