کدخبر: ۲۵۵۱۸۳ لینک کوتاه

افشاگری نشریه آمریکایی علیه عربستان و ترامپ

اقتصادنیوز؛ هفته‌نامه آمریکایی «آتلانتیک» بر اساس نامه‌ای که به آن دست یافته به افشاگری جدید در زمینه عدم تسویه حساب عربستان سعودی و امارات با آمریکا بابت کمک‌رسانی در جنگ یمن پرداخت و نوشت: با وجود ادعاهای ترامپ، کاخ سفید در این ماجرا بیشتر در حال هزینه کردن است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ 

هفته نامه «آتلانتیک» در مطلبی پیرامون هزینه‌های آمریکا در عملیات نیروهای ائتلاف سعودی در یمن و عدم تسویه حساب مناسب از سوی رژیم‌های سعودی و امارات بابت کمک‌های سوخت‌رسانی آمریکا نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که بارها شکایت کرده که واشنگتن برای دفاع از متحدانش بیش از اندازه هزینه می‌‌پردازد، از عربستان سعودی به خاطر مواجهه با ایران در جنگ یمن ستایش کرده  اما با این حال  اینک معلوم شده که این مالیات دهندگان آمریکایی هستند که بخشی از هزینه جنگ ائتلاف سعودی را می‌پردازند، هزینه‌ای که می‌تواند به ده‌ها میلیون دلار برسد.

آتلانتیک مدعی است نامه‌ای را از وزارت دفاع آمریکا به‌دست آورده که جزئیات این هزینه‌ها را مشخص می‌کند. به‌نوشته آتلانتیک، این نامه می‌تواند منجر به خشم بیشتر سناتورهایی شود که منتقد نقش ایالات متحده در جنگ یمن هستند.

بر اساس این گزارش، از زمان آغاز مداخله سعودی‌ها در یمن، از ماه مارس (فروردین ) 2015 تا  ماه گذشته میلادی، آمریکا سوخت رسانی هواپیماهای ائتلاف سعودی را انجام داده است. این در حالی است که  انجام سوخت‌گیری هوایی کاری بسیار پرهزینه است و بر اساس قانون، کشور دریافت کننده سوخت ملزم به پرداخت هزینه‌های آن است اما اینک مشخص شده که این امر اتفاق نیفتاده است.

 درحالی‌که وزارت دفاع  آمریکا بر این باور بود عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای انجام خدمات سوخت  و سوخت رسانی هزینه کرده‌اند ، اما مدارک جدید نشان می‌دهد که در واقع این کشورها به اندازه کافی پولی در این زمینه پرداخت نکرده‌اند.

«ربکا رباریک» سخنگوی پنتاگون در این زمینه به آتلانتیک گفت، اگر چه وزارت دفاع بازپرداخت‌هایی را بابت سوخت‌رسانی به هواپیماهای ائتلاف تحت رهبری سعودی دریافت کرده، اما فرماندهی مرکزی آمریکا اخیرا بایگانی خود را بررسی کرده و به خطاهای حسابرسی در این زمینه پی برده است.

با استناد به نامه پنتاگون، چندین سناتور آمریکایی از جمله سناتور ارشد دموکرات «جک رید» و عضو کمیته خدمات مسلح مجلس سنا به این نتیجه رسیدند که مشکلاتی در پرداخت‌ها از سوی عربستان و امارات روی داده به طوری که سناتور رید همراه با هفت سناتور دموکرات دیگر در ماه مارس (فروردین) در نامه‌ای به «جیمز متیس» وزیر دفاع این موضوع را متذکر شدند.

سناتور رید سپس به نشریه آتلانتیک گفت که واضح است وزارت دفاع به تعهد خود مبنی بر اطلاع رسانی  به موقع به کنگره در زمینه بازپرداخت‌های مالی سعودی‌ها  به درستی عمل نکرده است.  این در حالی است که سفارتخانه‌های عربستان و یمن در آمریکا نیز از پاسخ به سئوال نشریه آتلانتیک دراین زمینه طفره رفته‌اند.

«جفری پرسکات» مدیر ارشد امور ایران، عراق، سوریه در شورای امنیت ملی در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا نیز به آتلانتیک گفت: «این یک افشاگری قابل توجه است و با وجود اینکه ترامپ بسیار اهل زدو بند است و ظاهرا تهدید به کنار گذاشتن ناتو در صورت عدم افزایش کمک‌های نزدیکترین متحدین ما کرده، اما اینک شاهدیم که دولت ترامپ، صرفنظر از فشار کنگره و افکار عمومی، همچنان به پرکردن هواپیماهای عربستان سعودی و اماراتی بدون بازپرداخت کافی ادامه می‌دهد.»

نشریه آتلانتیک در خاتمه  نوشت: اسناد ارائه شده توسط اداره  تدارکات وزارت دفاع در ماه مارس نشان داد که از آغاز سال مالی 2015 (اکتبر 2014)، بیش از 7.5 میلیون گالن سوخت‌گیری هوایی به امارات متحده عربی و بیش از 1 میلیون گالن به عربستان داده شده است.