کدخبر: ۲۵۵۳۴۵ لینک کوتاه

جواد لاریجانی: شعار فمینیسم پست‌مدرن همخوانی زیادی با شعارهای اسلامی دارد

اقتصادنیوز؛ محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: امروز فمینیسم پست مدرن می‌گوید که بزرگترین ظلم به زن این است که بگوییم زنان هم شبیه مردان هستند به طوری که اکنون موضوع مراقبت شعار فمبنیسم پست مدرن شده است که اتفاقا این شعار همخوانی زیادی با شعارهای اسلامی ما دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛  "محمدجواد لاریجانی" پیش از ظهر امروز ۱۸ آذرماه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان کرمان به تبیین چالش تجربه انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی یک حادثه بزرگ تاریخی است و انقلاب دو جریان را شروع کرد که بنای نظام مدنی جامع براساس فکر اهل بیت و مکتب اسلامی نخستین جریان و دیگری اینکه جریان بیداری اسلامی محدود به مرزهای کشور نمی‌شود.

معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه نظام مدنی جمهوری اسلامی ایران را بزرگترین دمکراسی غرب آسیا دانست و آن را از مهمترین دستاورد انقلاب برشمرد و بیان کرد: مشروعیت نظام ما مشروعیت ولایت فقیه است.

وی افزود: چیز جالبی است که بر اساس فکر اسلامی اتفاق افتاد که در نظام مدنی ساز و کارهای دمکراتیک جانمایی شده و این در کشور ما انجام شد و این دستاوردی خاطر نشان کرد: بر این اساس معنای دموکراسی این است که ممکن است انسان همیشه رای نیاورد و در این راستا در کشور ما افراد زیادی با رای مردم بالا و پایین شده اند و با یک رأی انتخاب شده و یا کنار گذاشته شده‌اند و این مشارکت مردم یک دستاورد مهم است و غرب هم از این موضوع می‌ترسد.

لاریجانی در رابطه با تجربه انقلاب اسلامی در دیگر کشورها هم اظهار کرد: در دیگر بلادهای اسلامی کشور ما به دلایل مختلف به فرهنگ کشور ما بسیار نزدیک است. در کشور مصر گرایش‌های مختلفی وجود داشته و دارد و به تفکر اهل بیت هم نزدیک هستند در خصوص انقلاب مصر باید گفت: دراین کشور انقلاب شد و مردم اخوان المسلمین را بر سر کار آوردند. اخوان المسلمین مردم را بین مدل حکومتی سکولار شبیه حکومت اردوغان و مدل حکومتی حزب النور و سلفی‌ها مخیر کرد.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: حزب النور هنوز که سرکار نیامده بودند اساتید مطرح مصر را که شیعه شده بودند را به طرز فجیعی کشتند و مساجد مسلمان‌ها را آتش زدند و مردم دیدند که حزب النور آن چیزی نیست که آن‌ها می‌خواستند. مردم مصر قرابت نزدیکی با انقلاب ما دارند و کتاب‌های مربوط به انقلاب ما جزو کتاب‌های پرفروش در جلوی دانشگاه‌های مصر است.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه افزود: اکنون برای مکتب اهل بیت (ع) یک فضای خوب پیدا شده است و متفکران غربی بسیار دوست دارند که این تفکر را بشناسند. به عنوان مثال ما در یک دوره مذاکره با ایتالیایی‌ها درباره حقوق متهم در کشورها بحث کردیم و قضات ما این موضوع را برای آن‌ها توضیح دادند و آن‌ها بسیار استقبال کردند. ایتالیایی‌ها در این خصوص دیدند که احکام ما بر اساس قانون است و آمدند گفتند چقدر از قوانین شما منبعث از فقه جعفری و شیعی است؟

وی اظهار کرد: در این دور گفت‌وگوها ما اصل برائت یا قاعده عقاب بلا بیان را توضیح دادیم که آن‌ها بسیار خوششان آمد و استقبال کردند.

لاریجانی تصریح کرد: لذا آن‌ها تقاضا کردند که مجددا به ایران بیایند و تکفر اهل بیت را در قوانین ما مطالعه کنند که اتفاقا آخرین جلسه هم در تهران برگزار شد و حق استماع مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت؛ لذا ما نه تنها درباره چالش‌های انقلاب مشکلی نداریم بلکه یک قدم به جلو آمدیم و این باعث می‌شود که ما مکتب اهل بیت را به عنوان یک پایه زندگی مدنی تبلیغ کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر دربخش دیگری از سخنان خود به موضوع بصیرت اشاره کرد و افزود: ما باید به دنبال بصیرت باشیم، چون بصیرت مبتنی به مفهومی است که اهل بیت از عقل دارند. عقل در لسان اهل بیت این است که ضرر و نفع خود را تشخیص دهیم وبر اساس نفع خود اقدام کنیم.

لاریجانی گفت: اکنون اتفاقات پاریس را ببینید که چگونه است، این اتفاقات که دیگر مربوط به تروریست‌ها نیست بلکه کاملا سیاسی است. چون قبلا دائما اگر اتفاقی می‌افتاد فرد متهم رامی کشتند و می‌گفتند او یک روانی بوده است. اما اتفاقات اکنون کاملا سیاسی است و صدایش بلند شده است. این درحالی است که اگر در ایران یک کارگری صدایش بلند شود کاملا آن را به نظام می‌چسبانند و آن را در بوق و کرنا می‌کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دعوای حقوق بشری ما با غرب بر سر یک مطلب است و آن هم این است که آیا ملت ایران حق دارد زندگی مدنی خود را بر اساس اسلام تنظیم کند یا نه؟ غربی‌ها می‌گویند که زندگی مردم باید بر اساس اسناد حقوق بشری خودشان تنظیم شود ما می‌گوییم که حق داریم زندگی خود را بر اساس تفکر اسلامی انتخاب کنیم.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه اظهار کرد: لذا دیگر دعواهای حقوق بشری ما دعواهای فرعی است. پایگاه دیگر دشمن برای مقابله با ایران مسئله عفت عمومی است. عفت عمومی مابا عفت عمومی غرب فرق دارد درعفت عمومی ما حیا در زنان و غیرت در مردان دومحور مهم است و آن‌ها بر روی این دومحور به شدت دارند کار و تبلیغ می‌کنند دشمن این دو محور را هدف قرار داده تا زنان ما را بی حیا و مردان ما را بی غیرت کند. به عنوان مثال در همین جمهوری اسلامی ما عده‌ای که به تفکر غربی نزدیک هستند گفته اند که یکی از مشکلات مردم و وقوع طلاق‌ها داشتن غیرت توسط مردان است که این نشان دهنده کار وسیع آن‌ها برای مقابله با عفت عمومی است.

وی تصریح کرد: طبیعتا جمهوری اسلامی وظیفه دارد جلوی این بی عفتی‌ها را بگیرد یعنی بحث این است که هر حکومتی باید با بی حجابی مقابله کند لذا بحث ما داشتن حجاب اجباری نیست بلکه مقابله با بی حجابی است که این کار در همه دنیا هم صورت می‌گیرد. امروز فمینیسم پست مدرن می‌گوید که بزرگترین ظلم به زن این است که بگوییم زنان هم شبیه مردان هستند به طوری که اکنون موضوع مراقبت شعار فمبنیسم پست مدرن شده است که اتفاقا این شعار همخوانی زیادی با شعارهای اسلامی ما دارد.