کدخبر: ۲۵۵۴۰۴ لینک کوتاه

ترامپ اعتراف‌های رئیس سابق FBI در کنگره را دروغ محض خواند

اقتصادنیوز؛ «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه «جیمز کومی» مدیر پیشین اف بی آی را به دروغگویی محض در کنگره متهم کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ ترامپ در توییتی، شهادت روز جمعه کومی در مجلس نمایندگان را کذب محض خواند و گفت که وی باید برای بیشترین دروغگویی خود در کنگره طی یک روز، ثبت رکورد کند. 

ترامپ در ادامه این توییت، این بده بستان بین کومی و کنگره را کلاهبرداری دانست که از سوی افرادی فریبکار هدایت می شود. به گفته وی، (آنها) هر کاری انجام می دادند تا وی به ریاست جمهوری دست نیابد. 

ترامپ مدعی شد که سخنان کومی در جمع قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر تحقیق در مورد عملکرد چهار آمریکایی و بی اطلاعی اش از اقدامات «کریستوفر استیل» مقام پیشین اطلاعاتی انگلیس، دروغ است. 

استیل مقام پیشین اطلاعاتی انگلیس بود که پرونده نقش روسیه در ستاد انتخاباتی ترامپ را تهیه کرد و ستاد انتخاباتی «هیلاری کلینتون» نامزد دمکرات ها در این انتخابات تامین بخشی از هزینه های مالی آن را برعهده گرفت.

مدیر پیشین اف بی آی چندین بار اعلام کرد که قادر به یادآوری واقعیات مشخص نیست و نمی تواند به پرسش ها به دلیل در جریان بودن تحقیقات، پاسخ دهد. 

کومی روز جمعه پشت درهای بسته در مقابل کمیته های مجلس نمایندگان آمریکا شهادت داد. کمیته های مزبور نسخه ای از اعتراف های وی در جریان این جلسه 6ساعته را منتشر کردند. 

کومی در این نشست به نمایندگان مجلس نمایندگان گفته است که تحقیقات در مورد تبانی احتمالی میان روسیه و ستاد انتخاباتی ترامپ با بررسی عملکرد چهار آمریکایی آغاز شد، شخصیت هایی که وی هویت آنها را مشخص نکرد و صرفا به احتمال جاری بودن تحقیقات در مورد آنها اشاره داشت. 

کومی در عین حال متذکر شد که شخص رئیس جمهوری، جزو این چهار نفر نبوده است. وی در جلسه شهادت خود همچنین از عملکرد «پیتر استرزوک» مامور پیشین اف بی آی و دیگر مقام وزارت دادگستری آمریکا که خشم ترامپ را برانگیخته است، دفاع کرد.

رئیس جمهوری آمریکا بارها از استرزوک به دلیل ارسال پیام های رسوا کننده علیه ترامپ و دیگر چهره های سیاسی در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2016 این کشور انتقاد کرده است. 

پیام هایی که خشم ترامپ را برانگیخت و استرزوک به خاطر آن برکنار شد، بین این مامور پیشین اف بی آی و «لیسا پیج» وکیل مدافع تیم «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده رسیدگی به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مبادله شده است.

ترامپ همواره منتقد کومی از نحوه مدیریت تحقیقات اف بی آی در مورد مداخله روسیه در انتخابات 2016 آمریکا بوده است. وی کومی را در ماه می 2017 اخراج کرد، سالی که به انتصاب مولر منجر شد. کومی از زمان برکناری، انتقادهای ترامپ را رد کرده و وی را فردی نامناسب از لحاظ اخلاقی برای ریاست جمهوری دانسته است.

ترامپ در هفته های اخیرهمچنین بر شدت انتقادهای خود از تحقیقات مولر افزوده است. در قالب این پرونده، پنج دستیار پیشین ترامپ و بیش از 20 تبعه روس متهم شده اند. ترامپ، مولر را دادستان خودسر خوانده و وی را متهم کرده است به نظام عدالت کیفری آمریکا لطمه می زند.

دادستان های آمریکایی این احتمال را بررسی کرده اند که آیا ترامپ از تمهیدات روسیه برای اعمال نفوذ بر انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا با هک ایمیل های دمکرات ها و انتشار اخبار جعلی در مورد هیلاری کلینتون، مطلع بوده است یا نه؟

رئیس جمهوری آمریکا هرگونه تبانی با روس ها و کارشکنی در این پرونده را رد کرده و تحقیقات مولر را ناشی از انگیزه سیاسی دانسته است. ترامپ همچنین گفته است که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا از موضوع دخالت مسکو اطلاع داشته و برای جلوگیری از آن کاری نکرده است.