کدخبر: ۲۵۶۱۹۵ لینک کوتاه

تلاش برای افزایش رفاه و امنیت زائران در اماکن مقدس کشور

اقتصادنیوز : تولیت آستان قدس رضوی بر افزایش رفاه و امنیت زائران در اماکن مقدس کشور تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی بعدازظهر پنجشنبه پس از نشست تولیت‌های آستان مقدس و بقاع متبرکه کشور در جمع خبرنگاران اظهارکرد:رفاه و امنیت زائرین و رفع مشکلات صدور روادید و تمهیداتی برای تسهیل زیارت در ایران اسلامی از مواردی بود که در این نشست به آن پرداخته شد.

وی افزود:دومین نشست تولیت‌های آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی در شهر شیراز و در جوار آستان مقدس احمد بن موسی(ع) برگزار خواهد شد.

تولیت آستانه مقدس عبدالعظیم حسنی(ع) نیز در ادامه گفت: آستان های مقدسه در ایران که در راس آنها آستان مقدس امام رضا(ع) است باید به قطب های فرهنگی تبدیل شوند.

آیت الله محمد محمدی ری شهری افزود: این که اولین اجلاس در جوار امام رضا(ع) برگزار شد می‌تواند خدمت بزرگ فرهنگی به نظام و انقلاب اسلامی باشد، امیدواریم حدود ۸ هزار آستان مقدسی که در کشور داریم به قطب های فرهنکی تبدیل شوند.

تحول روحی و اخلاقی زائران

نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت نیز دبیان کرد: امروز ظرفیت بزرگی را در اختیار داریم، جمعیت زیادی برای زیارت به مشهد می آیند، دو میلیون نفر به زیارت اربعین مشرف می شوند، همچنین در سفر حج بیش از ۹۰ هزار زائر داریم و این ظرفیت عظیمی که باید از آن بهره برد.

حجت الاسلام سید علی قاضی عسکر با بیان اینکه زائران زیادی از همه جای کشور و جهان برای زیارت حرم مطهر رضوی به مشهد مقدس سفر می کنند تصریح کرد: برگزاری این اجلاس در سطح داخلی و بین المللی می تواند تاثیرات مهمی داشته باشد.

وی معرفت افزایی در زیارت، تحول روحی و اخلاقی زائران، ارتقاء مسائل رفاهی زائران، توجه به مسائل حقوقی و امنیت زائران و همچنین توجه به معماری ایرانی و اسلامی را از جمله مسائل مهم در نشست تولیت های آستان های مقدس عنوان کرد که بایستی مورد توجه قرار گیرد.

تسهیل ورود زائران خارجی 

آیت الله سید علی‌اصغر دستغیب شیرازی تولیت آستان احمد بن موسی و محمد بن موسی (شاهچراغ) نیز گفت: اولین اجلاس تولیت‌های آستان مقدس که در جوار امام مهربانی ها برگزار شده با اقدامات اجرایی و اهداف مشترک آستان های مقدس می تواند اهداف اهلیبت (ع) را در جهان تبیین کنند. 

حجت الاسلام رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران نیز تشکیل اولین نشست تولیت‌های آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران اسلامی در جوار امام رضا(ع) را از برکات نظام جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: تسهیل ورود زائران خارجی را از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست بود، امیدواریم که بتوانیم با کمک گرفتن از دستگاههای قانونگذار و تصویب قوانین لازم، ورود زائران خارجی زیادی را به اماکن متبرکه کشور فراهم کنیم.