کدخبر: ۲۵۸۷۰۶ لینک کوتاه

مخفیانه‌ترین برنامه هسته‌ای دنیا را کدام کشور دارد؟

اقتصادنیوز: زمانی که صحبت از برنامه هسته‌ای مخفی می‌شود نام کره شمالی یکی از گزینه‌هایی است که به ذهن متبادر می‌شود اما مخفیانه‌ترین برنامه هسته‌ای از آن چه کسی است؟

به گزارش گروه اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، کالین پاول، وزیر خارجه اسبق آمریکا در سال 2016 در نامه‌ای محرمانه که بعدها افشا شد به دسترسی رژیم صهیونیستی به 200 سلاح هسته‌ای اشاره کرد. هرچند این تعداد از نظر برخی بزرگنمایی است اما شکی نیست که اسرائیل زرادخانه‌ای قدرتمند (هرچند کوچک) در اختیار دارد و همواره ادعا کرده که هدف از این سلاح‌ها "ممانعت از تلاش برای نابودی دولت یهود است."

این رژیم در دهه 1950 به کلوپ کشورهای هسته‌ای وارد شد و تمام تلاش خود را برای به دست آوردن تضمین‌های امنیتی انجام داد. داشتن کشوری مانند آمریکا به عنوان متحد اصلی و خرید جدیدترین تسلیحات متعارف از بازارهای سیاه نتوانست نگرانی مقامات این رژیم از حملات دشمن را رفع کند و به همین جهت مقامات این رژیم و در صدر آنها دیوید بن گوریون، با تمام قدرت به سمت تسلیحات هسته‌ای حرکت کردند.

در دهه 1960 آمریکا تسلیحات هسته‌ای اسرائیل را مورد ارزیابی قرار داد و هرگونه تلاشهای واشنگتن برای کاهش سرعت برنامه هسته‌ای اسرائیل و پیوستن به معاهده منع گسترش به جایی نرسید. در 1969 سرانجام نیکسون و گولدا مایر، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی به توافقی دست یافتند که به موجب آن آمریکا از درخواست برای بازرسی و پایبندی اسرائیل به تلاشهای منع گسترش دست برداشته و در عوض اسرائیل تسلیحات هسته‌ای خود را آزمایش نکرده و یا اظهاراتی درباره وجود آنها نداشته باشد.

به نقل از نشنال اینترست، در جنگ کیپور در 1973 کشورهای عرب توانستند نیروهای اسرائیلی را تا صحرای سینا و بلندی‌های جولان به عقب برانند. ‌همین مسئله باعث شد تسلیحات هسته‌ای اسرائیل در حالت اماده باش قرار داشته باشند تا درصورت وخیم تر شدن شرایط مورد استفاده قرار گیرند؛ اتفاقی که هرگز رخ نداد.

اسرائیل تا کنون نه وجود تسلیحات هسته‌ای را انکار و نه تایید کرده است. کارشناسان ارزیابی می‌کنند که این رژیم درحال حاضر تقریبا دارای هشت سلاح هسته‌ای است که با توجه به اینکه دشمنان اسرائیل هنوز به این سلاح دست نیافته‌اند، به نظر رقم قابل توجهی است.

اولین سلاح هسته‌ای اسرائیل احتمالا بمب‌های غیرهدایت شونده بود که از هواپیماهای جنگنده پرتاب می‌شد. اولین هواپیمای میزبان این نوع بمبها احتمالا فانتوم اف 4 بوده است. البته اکنون نوع کوچکتر این بمبها از روی هواپیماهای اف 15 آی و اف 16 آی شلیک می‌شوند.

اولین تسلیحات هسته‌ای زمینی اسرائیل بر روی موشکهای جریچو    I با همکاری فرانسه تولید شد. به نظر می‌رسد این موشک اکنون از سرویس خارج شده و جای خود را به موشکهای بالستیک جریچو II  و جریچو III داده است. جریچو II دارای برد 932 مایلی است درحالیکه جریچو III با برد 3100 مایلی برای تهدید کشورهایی مانند ایران طراحی شده است. با اینحال به نظر می‌رسد تعداد آنها حداقل به 24 عدد می‌رسد.

اسرائیل نیز مانند دیگر دارندگان سلاح هسته‌ای دیگر سلاح‌های خود را بر روی زیردریایی‌ها نصب کرده است. این رژیم با در اختیار داشتن پنج زیردریایی کلاس دلفین مجهز به موشک کروز هسته‌ای سعی در قدرتنمایی دارد. تا زمانیکه این زیردریایی‌ها درحال گشت‌زنی باشند، بخشی از قدرت بازدارنده اسرائیل آسیب ناپذیر خواهد ماند.

به نوشته نشریه آمریکایی نشنال اینترست، توافق هسته‌ای سال 2015 بین ایران و 1+5 نیز تضمین کرد که رژیم صهیونیستی تا چندین سال بعد همچنان به عنوان تنها قدرت  هسته‌ای منطقه باقی خواهد ماند.