کدخبر: ۲۵۹۱۱۲ لینک کوتاه

خودزنی ترامپ با تصمیمات غیرمنتظره

روزنامه ال پاییس در بخش نظرهای خود نوشت :تصمیم یک جانبه خروج از سوریه ، نشانه جدیدی از غیر منتظره بودن سیاست خارجی‌ آمریکای دوران «دونالد ترامپ» و از همه مهمتر اینکه تصمیم های رئیس جمهوری آمریکا برای متحدان واشنگتن مخرب تر از دشمنانش است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، ال پاییس در ادامه آورده است:استعفای «جیمز متیس» وزیر دفاع و یکی‌ از آخرین اعضای کابینه ترامپ که قادر به متوقف کردن انگیزه های کنترل نشده رئیس جمهوری بود، از جمله هزینه های این تصمیم بود.

روزنامه افزود: توجیه ترامپ این بود که داعش کاملا شکست خورده است ، ادعایی که به سختی پایدار است افزون بر اینکه با دست کم گرفتن دشمنی که هنوز توانایی برای آسیب وارد کردن دارد ، خطرناک است .

این نشریه اسپانیایی با اشاره به حدود 2000 نیروی مستقر در سوریه تصریح کرد: آمریکا تعداد زیادی نظامی در سوریه ندارد و کار آنها عمدتا، حمایت از شبه نظامیان کرد در نبردشان علیه آخرین ستیزه جویان داعش که هنوز فعال هستند ، می‌ باشد.

رسانه اسپانیایی خاطرنشان کرد :خروج از سوریه به طور ویژه ای برای کرد ها که با مورد خیانت قرار گرفتن از سوی واشنگتن ،با یک سرنوشت وحشتناک روبرو هستند، دراماتیک است زیرا در معرض اقدام دولت ترکیه که میل خود در له کردن آنها را اعلام کرده ، قرار می‌ گیرند .

ال پاییس نوشت :به جز برای کردها، خروج نیروهای آمریکایی بیشتر یک اهمیت استراتژیکی و سیاسی دارد تا نظامی. اگر میل آمریکا در خروج از افغانستان، که همچنان در این کشور یک بازیگر مهم در جنگ علیه طالبان است تائید شود، پیامد های آن بسیار مهمتر خواهند بود.

به عقیده روزنامه، خروج، به طور ویژه ای به معنی‌ ترک تدریجی‌ خاورمیانه از سوی آمریکا و شکسته شدن یکی‌ از پویایی های سیاست بین المللی آمریکا است .

روزنامه افزود: سوریه به دستان روسیه و ایران که دو کشوری هستند که به «بشار اسد» کمک کردند در قدرت بماند و ترکیه که دست آزاد علیه کردها دارد، سپرده می‌ شود. اسراییل نیز به دلیل خروجی که به ایران اصلیترین دشمنش کمک می‌ کند ، احساس ضرر می‌ کند ، اما مهمتر از همه و یک بار دیگر ، «ولادیمیر پوتین» اصلی‌ترین کسی‌ است که از تصمیم ترامپ نفع می‌ برد.