کدخبر: ۲۶۰۶۱۳ لینک کوتاه

جزئیات پرونده شهروند آمریکایی که به جاسوسی متهم شده‌است

اقتصادنیوز؛ پال ویلان، تفنگدار سابق آمریکایی که توسط مقام‌های روسیه به جرم جاسوسی در حبس است، بیش از یک دهه اقدام به جمع آوری اطلاعات تماس روس‌ها می‌کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ پال ویلان، تفنگدار سابق آمریکایی اغلب دوستانش در روسیه را از طریق رسانه‌های اجتماعی چون فیسبوک پیدا کرده است. بسیاری از آنها به آسوشیتدپرس گفته‌اند که این آمریکایی به نظر صادق نبوده است.

یکی از افرادی که نامش در لیست تماس ویلان حضور داشت و خواست نامش فاش نشود، گفت: من او را فردی دوست، مودب، تحصیل کرده و آرام می‌دانستم.

این آمریکایی ۲۸ دسامبر ۲۰۱۸ حین سفر دو هفته‌ای خود به روسیه دستگیر و به جاسوسی متهم شده است. دولت روسیه تا به حال جزئیاتی از اتهامات علیه او اعلام نکرده اما با نگاهی به پیشینه پیشنهادهای دوستی در حساب های کاربری رسانه‌های اجتماعی وی می توان فهمید که چرا او مورد توجه سرویس‌های امنیتی روس بوده است.

او ده‌ها دوست در رسانه‌های اجتماعی پیدا کرده که قریب به اتفاقشان مرد هستند و بسیاری از آنها دست کم ارتباطی با ارتش روسیه داشته‌اند. از ۵۸ دوستی که او در زمان دستگیری داشت، ‌۵۴ نفر مرد بودند. بسیاری از آنها تحصیلات دانشگاهی مرتبط با ارتش یا هوانوردی غیرنظامی داشته یا در زمینه فناوری درس خوانده‌اند.

این درحالیست که خانواده ویلان می‌گویند او فقط یک توریست است.

در صورتیکه اتهام جاسوسی ویلان ۴۸ ساله تایید شود، با ۲۰ سال حبس روبرو خواهد شد. وی شهروند انگلیس، کانادا و ایرلند نیز هست و این مساله می‌تواند باعث فشارهای بین المللی بر روسیه از چند ناحیه شود.

این تفنگدار سابق آمریکایی برای حدود یک دهه حساب کاربری در یک رسانه اجتماعی به نام VKontakte داشت.

یکی از دوستان این مرد در این رسانه اجتماعی گفته که دستگیری وی یک اشتباه است چون یک جاسوس واقعی هرگز به این صورت باز و آزاد رفتار نمی‌کند.

افسران سابق سیا نیز تردید خود را بابت اینکه این مرد آمریکایی برای اطلاعات ایالات متحده کار می کرده، ابراز داشته و گفتند که بعید است سیا از شخصی در روسیه بدون مصونیت دیپلماتیک استفاده کند و او را در معرض خطر دستگیری قرار دهد.