کدخبر: ۲۶۱۳۵۴ لینک کوتاه

وزیر خارجه هلند:

ایران احتمالاً مسئول مرگ دو ایرانی ساکن هلند است

اقتصادنیوز؛ استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند از تحریم ضدایرانی اتحادیه اروپا حمایت کرد. او همچنین ایران را به مشارکت در قتل دو هلندی ایرانی‌تبار متهم کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند در پیامی توییتری نوشت: هلند و اتحادیه اروپا، اقدامی محکم در قبال دخالت نامشروع ایران در اروپا اتخاذ کردند. این تحریم‌ها و پیام واضح ما، نشان‌دهنده این است که چنین رفتارهایی غیرقابل قبول است و باید فورا پایان یابد.

وی همچنین در نامه‌ای به پارلمان کشورش مدعی شد که ایران "به احتمال قوی" مسئول مرگ دو ایرانی ساکن هلند بوده است.

وی از "محمد صمدی" و "احمد نیسی" نام برده که در سال 2015 و 2017 در هلند کشته شدند و ادعا کرد که ایران در "قتل" آنها دست داشته است. وزیر خارجه هلند در عین حال تاکید کرد که تحقیقات درباره مرگ این دو همچنان جریان دارد.

استف بلوک

گفتنی است، آندرس ساموئلسن، وزیر خارجه دانمارک ساعاتی پیش در صفحه توییتر اعلام کرد که اتحادیه اروپا توافق کرده که تحریم‌هایی علیه یک سرویس اطلاعاتی ایران به علت آن چه توطئه در خاک اروپا خوانده، اعمال کند. او نوشت: این هشداری از سوی اتحادیه اروپا است که نشان می‌دهد اروپا چنین رفتارهایی را تحمل نمی‌کند.

نمایندگی دائم دانمارک در اتحادیه اروپا نیز در توییتی در صفحه رسمی خود اعلام کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر تحریم‌های ضدایرانی به دلیل آنچه که "توطئه ایران در دانمارک" خوانده شده، به توافق رسیده‌اند.

لارس لوکه راسموسن، نخست‌وزیر دانمارک در واکنش به خبر اعمال تحریم‌ ضدایرانی اتحادیه اروپا در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: اینکه اتحادیه اروپا توافق کرده تا تحریم‌های جدیدی علیه ایران در پاسخ به اقدامات خصمانه و انجام توطئه‌هایی در اروپا علی ‌الخصوص دانمارک اعمال کند، بسیار دلگرم‌کننده است. اتحادیه اروپا متحد است. چنین اقداماتی قابل قبول نبوده و باید عواقبی در پی داشته باشد.