کدخبر: ۲۶۱۴۰۷ لینک کوتاه

پیشی گرفتن شبکه‌های اجتماعی نسبت به روزنامه‌ها در جذب مخاطب خبر

اقتصاد نیوز:تحقیقات جدید نشان می‌دهد بیشتر مردم جهان اخبار روز را بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز، آمار‌های جدید نشان می‌دهد مخاطبان اخبار در شبکه‌های اجتماعی بیشتر از روزنامه‌ها است. در واقع شبکه‌های اجتماعی نسبت به روزنامه‌ها در جذب مخاطب خبر در سراسر جهان بهتر عمل کرده‌اند.

زمانی که موسسه Pew در ایالات متحده شروع به نظرسنجی در مورد کمیت و کیفیت مخاطبان خبر در آمریکا کرد مشخص شد ۲۰ درصد از آمریکایی‌ها خبر‌ها را از طریق رسانه‌های اجتماعی، ۱۶ درصد از روزنامه‌ها، ۲۶ درصد از طریق وب‌سایت‌های خبری و رادیو و ۳۳ درصد از طریق تلویزیون دنبال می‌کنند.

این نظرسنجی به روشنی نشان می‌دهد چگونه رسانه‌های اجتماعی مردم امروز ایالات متحده و سایر نقاط جهان را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند. با اینکه پس از انتشار نتایج نظرسنجی موسسه Pew کارشناسان نظرات بسیاری را در مورد این آمار‌ها و به ویژه پایین‌تر بودن مخاطبان روزنامه نسبت به شبکه‌های اجتماعی بیان کردند، ولی عمده این کارشناسان سرعت و تغییر کیفیت زندگی امروزی را مهم‌ترین دلیل این برتری آماری دانسته‌اند.

طبق آنچه نظرسنجی Pew بیان کرد تلویزیون با اختلاف تقریبا زیادی نسبت به سایر رسانه‌ها در جذب مخاطب در بالاترین رده قرار دارد. البته بررسی‌های جدید کاهش مخاطبان خبر از طریق تلویزیون نسبت به گذشته را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد تاثیرات گسترده اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی در جذب مخاطب خبر تمام رسانه‌های دیگر را تحت الشعاع قرار داده است.

تلویزیون محبوب‌ترین رسانه خبری برای افراد بالای ۵۰ سال و دارای محبوبیت ۱۶ درصدی برای افراد ۱۸ تا ۲۹ سال و ۳۶ درصد برای افراد ۳۰ تا ۴۹ سال است. نظرسنجی که در همین رابطه به طور اختصاصی بین دانشجویان برگزار شد نتایج عجیبی داشت. حدود ۸۹ درصد از این قشر جامعه اخبار را از طریق شبکه‌های اجتماعی تعقیب می‌کنند و فیس‌بوک و اسنپ‌چت پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی بین دانشجویان است.