کدخبر: ۲۶۱۴۶۸ لینک کوتاه

نخست وزیر پاکستان: پایان جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد

اقتصادنیوز: نخست وزیر پاکستان گفت: دولت اسلام آباد از گذشته تاکنون این موضع را داشته که هیچ راه حل نظامی برای پایان جنگ در افغانستان وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا «عمران خان» در گفت وگو با یک شبکه تلویزیونی گفت: موضع پاکستان همواره بر این بوده است که هیچ راه حل نظامی برای مساله افغانستان وجود ندارد و امروز جهان این را پذیرفته است.

وی در پاسخ به پرسشی با موضوع نقش پاکستان برای حل مساله افغانستان، گفت: دولت اسلام آباد با همکاری کشورهای همسایه افغانستان می تواند طالبان را برای مذاکرات با دولت افغانستان و آمریکا متقاعد کرده و رویکرد سیاسی در این زمینه ایجاد کند.
عمران خان اضافه کرد: پاکستان، دیگر برای دیگران نمی جنگد و دیگر کشوری نمی تواند ما را همانند تفنگ کرایه ای استفاده کند، سیاست های خارجی ما تغییر کرده و ما در آن به منافع ملی کشورمان توجه کامل داریم.
نخست وزیر پاکستان افزود: چگونه 150 هزار نیروی ناتو و 200 هزار نیروی افغان با گذشت بیش از 16 سال نتوانستند این ستیزه جویان را شکست دهند؟
عمران خان گفت: پاکستان همیشه متهم شده که روابطش با آمریکا یکطرفه است، زمانی که شما به کمک ها و وام های دیگران اکتفا می کنید باید بدانید که این کمک ها رایگان نبوده و باید قیمت آن را بپردازید و ما در ازای کمک های آمریکا قیمت هنگفتی برای آن پرداخته ایم.
'عمران خان' در خصوص روابط پاکستان با هند نیز گفت: دو کشور به عنوان قدرت های هسته ای شناخته می شوند و حل اختلافات با جنگ به عنوان خودکشی شناخته می شود.
نخست وزیر پاکستان تاکید کرد:گفت وگو تنها راه حل رفع اختلافات است ولی هند تاکنون پیشنهادات ما در این زمینه را رد کرده و به نظر من دلیل اصلی آن انتخابات جاری در هند است چرا که حزب حاکم می خواهد با تحریک احساسات ضد پاکستانی از این حربه برای موفقیت در انتخابات استفاده کند.
وی افزود: مساله کشمیر نیز هرگز با اعمال قدرت و نقض حقوق بشر حل نخواهد شد و باید از طریق گفت وگو حل و فصل شود.