کدخبر: ۲۶۱۴۷۷ لینک کوتاه

وزیر خارجه مصر:بحران های منطقه باید ازطریق مسالمت آمیزحل شود

اقتصادنیوز: «سامح شکری » وزیر خارجه مصر سه شنبه شب در برنامه« حکایه وطن» شبکه یک تلویزیون این کشو، بر ضرورت حل بحران های منطقه از طریق سیاسی تاکید کرد و گفت، جنگ و درگیری های مسلحانه نتیجه ای جز ویرانی ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزیر خارجه مصر در این برنامه افزود ، قاهره موضع گیری آشکار و ثابتی در قبال کشورهای عربی بویژه مساله یمن ، سوریه و لیبی دارد و بر این باور است که مشکلات در این کشورها باید از راه سیاسی حل شود زیرا درگیری های مسلحانه و نظامی نتیجه ای جز ویرانی ندارد و باعث می شود مردم زیان ببینند، درها به سوی تروریست ها باز شود و تندری و تروریسم رشد کند.
شکری در مورد بحران در لیبی نیز گفت، مصر نقش مهمی برای پایان دادن به بحران در لیبی و رسیدن به یک راه حل سیاسی ایفا می کند و اعتقاد دارد تنها ارتش این کشور می تواند تروریسم را از بین برد و در این کشور ثبات ایجاد کند تا در نهایت انتخاباتی شفاف در آن برگزار شود.
وزیر خارجه مصر در حالی از نظامیان موسوم به ارتش لیبی حمایت کرد که یک نظامی بازنشسته به نام «خلیفه حفتر » فرماندهی این نیروها را برعهده دارد و وی مخالف سرسخت دولت وفاق لیبی مورد حمایت جامعه بین الملل است. 
وی در مورد سوریه نیز گفت، مسائل در این کشور بسیار پیچیده است، جامعه بین الملل هیچ ساز و کاری برای مقابله با چالش ها و عناصر گروه های تروریستی ارائه نکرده است، مصر امیدوار است طرف های مختلف به راه حلی مسالمت آمیز و مورد رضایت همه دست یابند. 
رئیس دستگاه دیپلماسی مصر در خصوص رابطه کشورش با کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت، قاهره روابط بسیار خوبی با این کشورها دارد و همکاری های امنیتی، نظامی و سیاسی با این کشورها ایده دفاع از امنیت قومی عرب ها را تقویت کرده است. 
شکری در ادامه بدون ذکر هرگونه دلیل و مستنداتی و با تکرار ادعاهای نخ نمای برخی کشورهای عربی منطقه، ایران را به دخالت در کشورهای دیگر، تلاش برای گسترش نفوذ در منطقه و توسعه طلبی متهم کرد. 
وزیر خارجه مصر درخصوص اوضاع منطقه نیز گفت، شواهد و قرائن حاکی از آن است که تحولاتی در راه است اما دشوار می توان پیش بینی کرد چه اتفاقی روی خواهد داد. 
شکری در خصوص تحرکات رژیم صهیونیستی در آفریقا و تشکیل ائتلافی سه گانه همراه با یونان و قبرض نیز گفت، مصر جایگاه خود را دارد و تصور نمی کند هرگونه تحرکی جایگاه آن را تهدید کند.