کدخبر: ۲۶۱۶۶۸ لینک کوتاه

۱۳ درصد تصادفات گلستان ساختگی است

خسارت میلیاردی تصادف‌های ساختگی امروز قضات و کارشناسان پلیس و بیمه و پزشکی قانونی را دور یک میز کشاند تا چاره‌اندیشی کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در این نشست گفت: بر اساس آمار سالانه 12 تا 13 درصد پرونده‌های تصادفات، ساختگی است که خسارت پرداختی به این تصادفات سالانه میلیاردها تومان به بیمه‌ها زیان وارد می‌کند.

حجت الاسلام «مهدی قاسمی وناجمی» افزود: دریافت خسارت از یک تصادف از چندین شهرستان مختلف و ایجاد جراحت‌های ساختگی از جمله ترفندهایی است که سودجویان برای دریافت خسارت از آن استفاده می‌کنند.

وی افزود: به این منظور کارگروه صنعت بیمه در معاونت پیشگیری از وقوع جرم استان تشکیل شده است تا راهکارهای کاهش این تصادفات را بررسی و چاره‌اندیشی کنند.

به گفته قاسمی وناجمی، استفاده از نظر کارشناسان بیمه و طراحی نرم‌افزاری برای شرکت‌های بیمه تا از پرونده‌های خسارتی به‌صورت یکپارچه آگاه شوند از جمله راهکارهای پیشنهادی در جلسه امروز بود.

«ایوب شرافتی»، رئیس راهور گلستان هم در این نشست، گفت: صدمه به بدن، انتخاب محورهای کم‌تردد، استفاده از خودروهای تصادفی و تصاف در ساعات پایانی شب از جمله شگردهای باند های تصادفات ساختگی است.

«حسین زارعی»، مدیرکل پزشکی قانونی استان هم در این نشست از سازمان‌یافتگی تصادف‌های ساختگی خبر داد و گفت: پارسال 5 باند در استان شناسایی شد.

زارعی افزود: پارسال 70 پرونده در خصوص تصادفات ساختگی تشکیل شد که ارزش این پرونده 5 تا 6 میلیارد تومان بود.

به گفته وی، در این پرونده‌ها برای 60 نفر در مراجع قضایی اعلام جرم شد.

مدیر کل پزشکی قانونی گلستان خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال هم 33 پرونده تصادفات ساختگی تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شده است.