کدخبر: ۲۶۲۱۹۶ لینک کوتاه

نشنال اینترست: اتحاد روسیه و چین کابوس آمریکا است

اقتصادنیوز: بزرگترین تهدید برای ایالات متحده این است که همکاری بین روسیه و چین تقویت شود و چنین اتحادی می‌تواند کابوس واقعی برای آمریکا باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، اسپوتنیک به نقل از نشنال اینترست نوشت: کارشناسان می‌گویند واشنگتن اشتباه بزرگی را انجام داده است و به همکاری نزدیک‌تر بین مسکو و پکن کم‌توجهی کرده است.

همچنین اشاره شده است که ایالات متحده یک بار نیز موقعیت مطلوب نیمه دوم جنگ سرد را از دست داد، زمانی که روابط بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی و چین به طور جداگانه به طور قابل توجهی بهتر از روابط بین مسکو و پکن بود.

با این وجود، تحلیلگران بر این باورند که باوجود مناسبات مناسب بین روسیه و چین، در حال حاضر بحثی در مورد اتحاد واقعی بین دو کشور وجود ندارد. کارشناسان معتقدند که پکن هنوز نگران است که اتحاد با مسکو می‌تواند همکاری اقتصادی با واشنگتن را تا حد زیادی تضعیف کند. از سوی دیگر، چین در مورد تعمیق همکاری های اقتصادی با روسیه به طور کلی بسیار مثبت است، اما نمی‌خواهد اقدامات لازم برای محافظت از مسکو در برابر فشار غرب را بگیرد. مثلا، به طور کامل معاملات مالی را در ارزهای ملی انجام دهد.

این نشریه کلمات سفیر چین در ایالات متحده، را یادآوری می‌کند که گفته است که در عکسی که پوتین و شی جین پینگ، دو رئیس جمهور روسیه و چین با یکدیگر دست می‌دهند و چهره‌های خندانی دارند، چهره خندان دونالد ترامپ کم است. دیپلمات اظهار داشت که برای چین سودمندتر است که هم با روسیه و هم با دیگر کشورها همکاری کند تا ایجاد یک جهان چند قطبی تسریع شود، نه اینکه به طور مداوم با مسکو باشد و درگیری دو قطبی با واشنگتن به وجود بیاید.