کدخبر: ۲۶۲۳۰۷ لینک کوتاه

ظریف: به هیچ‌کس اجازه دخالت در روابط ایران و عراق را نمی‌دهیم

اقتصادنیوز؛ محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت: روابط ایران و عراق بسیار مستحکم است و به کسی اجازه دخالت در روابط میان تهران - بغداد را نمی دهیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه عصر یکشنبه در محل وزارتخارجه عراق با 'محمدعلی حکیم' همتای عراقی خود دیدار و گفتگو کرد. 

وزیران خارجه دو کشور در پایان مذاکرات، با قرائت بیانیه ای در جمع خبرنگاران، محورهای مطرح شده در این دیدار را تشریح کردند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در این جلسه گفت: روابط ایران و عراق به زیان هیچکس نیست و به همین دلیل اجازه دخالت در آن را به کسی نخواهیم داد.

ظریف خاطرنشان کرد که در مذاکرات امروز بسیار مهمی در ده عنوان کلی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و دیدگاه بسیار نزدیکی بین دو کشور در بسیاری از زمینه ها وجود داشت. 

وی افزود: روابط دو جانبه در حوزه های مختلف تجاری، سیاسی و مردمی، گردشگری سلامت و عتبات عالیات، همچنین تحولات منطقه ای و همکاری در سازمان های بین المللی از جمله محورهای بحث شده در این دیدار بود. 

ظریف از توافق برای تشکیل یک کمیته مشترک مربوط به کشتیرانی و منابع آب اروندرود و شط العرب میان دو کشور و معرفی اعضای آن کمیته، خبر داد. 

وزیر خارجه همچنین گفت که از نظر دو کشور ایران و عراق، بازگشت حاکمیت سوریه به کل خاک این کشور و حفظ تمامیت ارضی آن مورد تاکید قرار دارد. 

ظریف همچنین از تلاش های عراق برای عادی سازی روابط جهان عرب با سوریه و بازگشت این کشور به اتحادیه عرب حمایت می کند.

وی همچنین از حمایت کامل تهران و بغداد از روند صلح در یمن و پایان بخشیدن به جنگ در این کشور خبر داد. 

وزیر امور خارجه ایران گفت که از نظر جمهوری اسلامی خطر اصلی برای منطقه، حمایت از رژیم صهیونیستی است. 

ظریف تاکید کرد که همه ملت ها از آرمان ملت فلسطین حمایت می کنند. 

'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در راس یک هیات بلندپایه وارد بغداد پایتخت عراق شد. 

گفتنی است، ظریف برای انجام یک سفر چهار روزه و دیدار با مقامات عراق و همچنین شرکت در چند نشست مشترک اقتصادی بعدازظهر یکشنبه وارد بغداد شد و مورد استقبال 'نزار خیرالله' قائم مقام وزیر امور خارجه عراق و سفیر جدید این کشور در تهران قرار گرفت. 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار است در این سفر علاوه بر مذاکره با همتای عراقی خود همچنین با 'برهم صالح' رئیس جمهوری، 'عادل عب دالمهدی' نخست وزیر، 'محمد الحبلوسی' رئیس پارلمان عراق دیدار و گفتگو کند. 

شرکت و سخنرانی در نشست بزرگ اقتصادی با حضور فعالان اقتصادی دو کشور در بغداد و نشست اقتصادی سرمایه گذاری ایران و عراق در شهر کربلا و همچنین سفر به اربیل و سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق و دیدار گفتگو با مقامات کرد عراقی از برنامه های سفر چهار روزه ظریف به عراق است.