کدخبر: ۲۶۳۰۰۷ لینک کوتاه

تصویب مجدد جریمه مشمولان غایب غیرمنطقی است

اقتصادنیوز : رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح تاکید کرد که نیروهای مسلح با هرگونه تمدید طرح جریمه ریالی سربازی برای مشمولان غایب در سال آینده قویاً مخالف است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا ،سردار موسی کمالی  درباره اینکه گفته می‌شود برخی از نمایندگان مجلس قصد دارند تا طرح جریمه ریالی سربازی برای مشمولان دارای هشت سال غیبت را در سال آینده نیز در قانون بودجه لحاظ کنند، گفت: ستاد کل نیروهای مسلح براساس مستندات و انجام اقدامات کارشناسی بر این باور است که تمدید اجرای طرح جریمه ریالی سربازی غیرمنطقی است و ضررهای آن از محاسن و فواید آن بیشتر است.

وی با برشمردن این معایب و ضررها خاطرنشان کرد: یکی از اهداف این قانون کاهش تعداد مشمولان غایبی بود که سنشان بالا رفته اما برای تعیین تکلیف وضعیت سربازی خود اقدام نکرده بودند اما متاسفانه تداوم اجرای این قانون در سال‌های بعدی منجر به نتیجه عکس شده و سبب شد تا بسیاری از مشمولان عمداً سنوات غیبت خود را افزایش دهند تا سقف غیبتشان به هشت سال رسیده و با پرداخت جریمه ریالی از انجام خدمت سربازی معاف شوند.

به گفته رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح، در زمان تصویب قانون جریمه ریالی سربازی تعداد مشمولان غایب دو میلیون و یکصد هزار نفر بود و این در حالی است که امسال این تعداد به دو میلیون و 600 هزار مشمول غایب رسیده است که این نشان می‌دهد این طرح در رسیدن به یکی از اهداف اصلی خود که کاهش تعداد مشمولان غایب سربازی بود، موفق نبوده است.

کمالی با بیان اینکه تعداد افرادی که حداقل هشت سال غیبت داشته و از طرح جریمه ریالی سربازی استفاده می‌کنند در سال‌های اخیر به سالانه حدود هزار نفر رسیده است، گفت: تداوم اجرای این قانون سبب شده تا هر سال هزاران نفر بر تعداد مشمولان غایب به امید بهره‌مندی از جریمه ریالی سربازی در سال‌های آینده افزوده شود.

وی با تاکید بر اینکه اصرار بر اجرای طرح جریمه ریالی سبب کمبود سرباز شده و بر بنیه دفاعی کشور نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد، خاطرنشان کرد: اجرای این قانون همچنین سبب شده تا فشارهای زیادی به سربازان در حال خدمت نیز وارد شود.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به بررسی‌هایی که در میان سربازان در حال خدمت انجام شده، خاطرنشان کرد: براساس نتایج این بررسی‌ها درصد قابل توجهی از سربازان اجرای این طرح را نوعی بی‌عدالتی و تبعیض میان خود و مشمولان غایب می‌دانند و این امر سبب تضعیف روحیه آنان شده است.

کمالی با بیان اینکه تمامی کارشناسان دفاعی و نظامی ستادکل نیروهای مسلح با ادامه اجرای این طرح مخالف هستند، گفت: متاسفانه اصرار بر اجرای این طرح سبب می‌شود تا دست نیروهای مسلح در ارائه تسهیلات به سربازان و نیز کاهش خدمت گروهی از سربازان و مشمولان بسته شده و حتی ادامه وضعیت فعلی سرباز نیز با مشکلاتی روبه‌رو شود.

وی با اشاره به آن دسته از افرادی که مدافع تمدید این طرح در سال آتی هستند، گفت: یک حساب سرانگشتی به خوبی نشان می‌دهد که این طرح و ادامه اجرای آن هیچ توجیه منطقی ندارد و درخواست ما از نمایندگان و افرادی که اصرار در اجرای این طرح در سال آینده دارند این است که به نظرات کارشناسی ستادکل نیروهای مسلح توجه کنند.

کمالی به مشمولان توصیه کرد که اگر تا پایان امسال هشت سال یا بیشتر از آن غیبت دارند و مایل به استفاده از طرح جریمه ریالی سربازی هستند حتما وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کرده و دیگر افراد نیز به امید اجرای این قانون در سال آینده نبوده و نسبت به مشخص کردن خدمت سربازی خود اقدام کنند.