کدخبر: ۲۶۴۳۳۴ لینک کوتاه

هشدار اتحادیه اروپا به فروشندگان گذرنامه اروپایی

اقتصادنیوز: کمیسیون اروپا از تمامی اعضای اتحادیه اروپا خواست تا به اهدای «گلدن ویزا» و یا همان ویزای طلایی در ازای دریافت پول به افراد، پایان دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز، براساس اعلام کمیسیون اروپا، کشورهای عضوی که در ازای دریافت مبالغ هنگفت به برخی ملیت ها ویزای طلایی می دهند، در واقع پای پولشویی، فساد و گروه های تبهکار و مافیایی را به اروپا باز کرده و امنیت و قوانین مالیاتی این اتحادیه را به چالش می کشند.

کمیسیون اروپا کشورهای عضوی که همچنان قانون اهدای ویزای طلایی در آنها جاری است را تهدید کرد که اگر این رویه متوقف نشود، به اقدامات تنبیهی متوسل خواهد شد.

براساس گزارشی که روز چهارشنبه از سوی این کمیسیون منتشر شد، ثروتمندان خارجی که بیشتر ملیت چینی، روس و آمریکایی دارند، بیشترین مشتریان این دست از گذرنامه ها و ویزاها هستند.

از طرف دیگر، مالت، پرتغال، قبرس و بلغارستان نیز از جمله آن کشورهای اروپایی هستند که در سال گذشته نقش عمده ای در روند اهدای ویزاهای طلایی ایفا کرده اند.

به نوشته این تارنمای خبری، اهدای گذرنامه به اعضای دو خاندان سعودی توسط کشور مالت از جمله مواردی بود که خشم اتحادیه اروپا را برانگیخت.

دو خانواده ثروتمند عربستانی با پرداخت میلیون‌ها یورو، 62 گذرنامه اروپایی برای جزیره مالت خریداری کرده اند که براساس قوانین اروپا دریافت حق شهروندی دیگر کشورهای اروپایی را برای آنان تسهیل می کند.