کدخبر: ۲۶۵۱۰۵ لینک کوتاه

کی‌روش می‌خواهد در ایران بماند

اقتصاد نیوز: کی‌روش با احترام تمام از فوتبال ژاپن یاد کرده و این تیم را با پرستیژترین_شما بخوانید باشخصیت‌ترین_ تیم آسیا خوانده است تا بازیکنانش غره نشوند اما درعین حال هیچ نشانه‌ای از نگرانی و ترس نیز در گفتارش دیده نمی‌شود. آرامشی برخواسته از حس اعتمادی عمیق به سربازانی که مثل موم دردستانش به حرکت درمی‌آیند. اهداف همان است که پیش از جام ملت‌های آسیا ترسیم کرده بود: گذر از نیمه نهایی و رسیدن به فینال.

به گزارش اقتصاد نیوز، ژاپن با همه زوایای آشکاروپنهان فنی‌اش نتوانسته حتی به شکل کلامی استراتژی سرمربی تیم ملی را تغییر دهد. او از پیروزی حرف می‌زند، از رسیدن به فینالی که جایش 43سال در ویترین افتخارات فوتبال ایران خالی بوده است. کی‌روش درحالی  که با این جملات اعتماد به نفس خود و تیمش را عیان کرده، در نشست خبری پیش از بازی نیمه‌نهایی جام ملت‌ها به عملگرایی ژاپنی‌ها در ایجاد بسترهایی مناسب برای تیم ملی کشورشان اشاره کرده است. بی آنکه به مسائل فنی بازی نیمه‌نهایی ریز شود، و در حداقل نگرانی، بازهم دست گذاشته روی همان دغدغه‌های همیشگی اش؛ انتظاراتی که در فوتبال ایران کمتر برایش برآورده شده است.

آنچه کی‌روش را در آستانه تقابل با ژاپن نگران کرده در حقیقت خود بازی نیست. او نه از ناگاماتو واهمه ای دارد، نه از اندو و یوشیدا و نه شیباساکی و بازی سراسر مرموزانه بچه های سرزمین آفتاب. آنچه افکار کی‌روش را مشوش کرده نحوه نگاه به تیم ملی است. او به ماجرای 9بازیکنی اشاره کرده که در زمان مربیگری‌اش در تیم ناگویا ازتیمش گرفته شده و به تیم ملی سپرده شد؛ ماه‌ها دوری از بازیکنانی که برای‌شان زحمت و رنج بسیار کشیده و به خواست فدراسیون فوتبال ژاپن تمام قد به خدمت تیم ملی ژاپن درآمده‌اند. در فوتبال ایران اما سال‌ها است بر سر حضور بازیکنان در تمرینات تیم ملی بحث و جدل به پا می‌شود. مجادلات لفظی، وقت‌گیر و کشداری که جز ایجاد فضایی تنش‌زا محصول دیگری برای کی‌روش نداشته است.

بیان این نگرانی از زوایه‌ای دیگر می‌تواند تمایل سرمربی تیم ملی برای ماندن درفوتبال ایران را عیان کند. یک سیگنال غیرمستقیم به سمت تصمیم‌گیران فوتبال ایران با این مضمون که همچنان می‌خواهم بمانم. کی‌روش درعین حال یکی از شروطش برای ماندن در فوتبال ایران را در نشست خبری پیش از بازی با ژاپن بیان کرده است. بسیار نرم و با ظرافت.

صحبت از کاستی‌های فوتبال ایران و به رخ کشیدن آنچه بر احوالات تیم ملی ژاپن می‌گذرد نشان می‌دهد که سرمربی تیم ملی برای ادامه کار با فوتبال ایران این شروط را جدی خواهد گرفت. کی‌روش اگرنمی‌خواست با فوتبال ایران ادامه دهد هرگز در آستانه چنین بازی بزرگی پرده از دغدغه‌هایش برنمی‌داشت. او می‌توانست بی‌تفاوت از کنار کاستی‌هایی که سال‌ها با آن دست و پنجه نرم کرده عبور کند و برود اما در مقابل این ضعف‌ها ایستاده است. حتی در نزدیک‌ترین زمان به قطع همکاری با تیم ملی و در سخت‌ترین برهه کاری‌اش و پیش از یک بازی فوق حساس و حیاتی.