کدخبر: ۲۶۵۲۱۸ لینک کوتاه

استرالیا هم «خوان گوایدو» را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمت شناخت

اقتصادنیوز؛ ماریس پین، وزیر خارجه استرالیا اعلام کرد که «خوان گوایدو» رهبر مجلس ملی ونزوئلا و مخالفان دولت مادورو را به عنوان رئیس جمهور جدید و موقت این کشور به رسمیت می شناسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ ماریس پین در اظهاراتی خواستار انتقال سریع دموکراسی در ونزوئلا شد.

شبکه خبری 9 استرالیا دراین زمینه گزارش داد: وزیر امورخارجه استرالیا همچنین از طرفین سیاسی در این کشور خواست تا مسائل سیاسی را با آرامش و گفت وگو میان دیگر حل و فصل کنند.

گوایدو دریکی از اولین مصاحبه‌های خود پس از بروز ناآرامی‌های اخیر در ونزوئلا، مادورو را به فریب‌کاری در انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت گذشته و غصب قدرت متهم و عنوان کرد که قانون اساسی به او اجازه می‌دهد تا در غیاب رئیس‌جمهوری، ریاست دولت موقت را تا زمان برگزاری انتخابات بر عهده بگیرد.

این سیاستمدار 35 ساله در اظهارات ادعایی خود افزود که مردم ونزوئلا از کابوس بیدار شده و جرات پیدا کرده‌اند تا برای آینده کشورشان رؤیاپردازی کنند.

او که ریاست مجلس ملی ونزوئلا را بر عهده دارد، چهارشنبه گذشته از هوادارانش برای شرکت در یک راهپیمایی اعتراضی دعوت کرد و به‌طور نمادین سوگند ریاست جمهوری خورد و خود را رئیس‌جمهوری انتقالی کشور معرفی کرد. 

در پی این تحولات، آمریکا، اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای نیمکره غربی خواهان کناره‌گیری نیکلاس مادورو و برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه شدند.

این اقدام سبب شد که رئیس‌جمهوری ونزوئلا دستور قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا را صادر و به دیپلمات‌های این کشور 72 ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کنند. با این‌حال واشنگتن در اقدامی خلاف اصول روابط دیپلماتیک اعلام کرد که دستور دولت ونزوئلا برای خروج دیپلمات‌های آمریکایی را نمی‌پذیرد.