کدخبر: ۲۶۵۴۷۵ لینک کوتاه

شارژ گوشی های موبایل با امواج وای‌فای

اقتصاد نیوز:تیمی از مهندسان دستگاه فوق‌العاده نازکی را ساختند که امواج وای‌فای را دریافت و آنها را به برق تبدیل می‌کند تا برای شارژ گوشی‌های موبایل و دیگر وسایل قابل استفاده باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبرگزاری فارس، شارژ بی‌سیم به طور معمول در گوشی‌های تلفن همراه و دیگر وسایل مورد استفاده قرار می‌گیرد اما این نوع شارژ در برد بسیار کوتاهی انجام می‌شود.

براساس گزارش «نیواطلس»، مهندسان در راستای پیشرفت شارژ بدون سیم، دستگاه فوق‌العاده نازکی را ساختند که سیگنال‌های وایفای را دریافت و آنها را به برق تبدیل می‌کند.

این سیستم جدید مبتنی بر وجود دستگاهی به نام «آنتن یکسوساز» است. این دستگاه امواج جریان متناوب مانند سیگنال‌های وایفای را از هوا دریافت و آنها را تبدیل به جریان مستقیم می‌کند اما بیشتر این آنتن‌ها از «سیلیکون» یا «گالیم‌آرسنید» که بسیار سخت هستند، ساخته می‌شود. بنابراین مهندسان در مطالعه جدید خود یک آ‌نتن یکسوسازی با انعطاف‌پذیری بهتر و مناسب‌تر ساختند.

براساس این گزارش، این تیم، دستگاه یکسوسازی را از «مولیبدن دی‌سولفید» که ماده‌ای نیم‌رسانا، با ضخامت سه اتم و بسیار انعطاف‌پذیر است، ساختند.

طبق گفته مهندسان، مولیبدن دی‌سولفید می‌تواند تا 10 GHz از سیگنال‌های بی‌سیم را با بهره‌وری حدود 30 درصد تبدیل کند.