کدخبر: ۲۶۵۵۴۰ لینک کوتاه

انتشار ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره چین، روسیه، عربستان و...

اقتصادنیوز: ارزیابی سالانه جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره عربستان می گوید حکومت سعودی آماده سرکوب فوری کمترین اعتراض و نارضایتی است و به دستگیری های پیشگیرانه یا بازداشت شدید روحانیون، رهبران تجاری و فعالان مدنی ناراضی، دست زده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دنی کوتز روز سه شنبه با حضور در کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا از تهدیدات پیش رو در سال جدید را ارائه کرد که درباره رژیم سعودی آمده است: شاهزاده محمد بن سلمان همچنان به کنترل اهرم های کلیدی قدرت در عربستان سعودی ادامه می دهد.

در این ارزیابی افزوده شده است: فشار بن سلمان برای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی، نقطه های بالقوه ای هم برای مخالفت های داخلی ایجاد می کند با این حال حتی پس از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار، حمایت عمومی از خانواده سلطنتی سعودی همچنان باقی است.

جامعه اطلاعاتی آمریکا در حمایتی آشکار از بن سلمان، در این به اصطلاح ارزیابی خود تاکید کرده اند: پادشاهی سعودی به دنبال پیشبرد طرح چشم انداز 2030 خود برای اصلاحات ساختاری است که توسط ولیعهد، هدایت می شود و با هدف کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است.

در این ارزیابی طرح های اصلاحات ساختاری سعودی این گونه آمده است: کاهش یارانه ها، ایجاد یک بخش خصوصی قوی و برقرار کردن مالیات نمونه ای از این طرح هستند. برخی از این اصلاحات، بخش هایی از مردم عربستان از جمله کارگران دولتی و محافظه کاران مذهبی را خشمگین کرده است.

**لیبی

جامعه اطلاعاتی آمریکا چشم انداز لیبی برای سال 2019 را ادامه بی ثباتی اعلام کرده اند به گونه ای که جناح های رقیب برای مصالحه آمادگی ندارند و تهدیدهای داعش لیبی هم در حال اجرا است.

**چین

در این ارزیابی، درباره چین آمده است پکن نشان داده که تهدید دائمی جاسوسی سایبری و تهدید رو به افزایش با حمله به سیستم های اصلی نظامی و زیرساخت های است. ما ارزیابی می کنیم که چین به گسترش و تنوع بخشیدن به توانایی های خود در سلاح های کشتار جمعی ادامه خواهد داد.

جامعه اطلاعاتی آمریکا بر این عقیده است که سرویس های اطلاعاتی چین با استفاده از ابزارهای گوناگون از آزادی جامعه آمریکا، به ویژه دانشگاه ها و جامعه علمی بهره می گیرند.

**روسیه

مقامات اطلاعاتی آمریکا، درباره سوریه هم اینگونه اظهار نظر کرده اند که ما بر این عقیده هستیم روسیه با جاسوسی سایبری، نفوذ و تهدید به حمله به ایالات متحده و متحدان آن، خودنمایی می کند.

در ارزیابی آنها افزوده شده است روسیه در سال 2019 و پس از آن، توانایی های جنگ افزارهای کشتار جمعی خود را حفظ خواهد کرد و تسلیحات استراتژیک و غیر استراتژیک جدیدی را توسعه می دهد.

آنها ادامه داده اند: ما انتظار داریم سرویس های اطلاعاتی روسیه، ایالات متحده را هدف قرار دهند و به دنبال جمع آوری اطلاعات، تخریب دمکراسی، تضعیف سیاست های ملی و روابط خارجی ایالات متحده و افزایش موقعیت و نفوذ جهانی مسکو باشند.

**کره شمالی

جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره کره شمالی هم گفته اند این کشور با تهدید مشخص سایبری به موسسات مالی، همچنان یک تهدید جاسوسی سایبری است که توانایی انجام حملات مخرب را نگهداشته است.

در این ارزیابی آمده است پیونگ یانگ بیش از یک سال آزمایش موشکی یا قابلیت های هسته ای انجام نداده است و با حمایت از عاری سازی شبه جزیره کره ای از سلاح های هسته ای، بخش هایی از زیرساخت های خود را در معرض انهدام قرار داده است.

این ارزیابی می افزاید: با این وجود، کره شمالی توانایی های خود را در زمینه سلاح های کشتار جمعی حفظ می کند و جامعه اطلاعاتی ارزیابی می کند که بعید است بخواهد تمام ذخایر سلاح های کشتار جمعی و سیستم ها و قابلیت های تولید آن را از بین ببرد. رهبران کره شمالی، سلاح های هسته ای را عامل مهمی برای بقای خود می دانند.

**جنوب آسیا

از دیگر موارد مطرح در این ارزیابی، جنوب آسیا و رقابت های هند و پاکستان است به گونه ای که تصریح شده است: ادامه ارتقا و توسعه برنامه سلاح های هسته ای پاکستان و هند، خطر ابتلا به یک حادثه امنیتی هسته ای در آسیای جنوبی را افزایش می دهد و با انواع جدید سلاح های هسته ای، خطرات جدیدی هم برای پویایی و امنیت منطقه رشد خواهد کرد.

جامعه اطلاعاتی آمریکا معتقدند پاکستان همچنان به توسعه انواع جدیدی از سلاح های هسته ای، از جمله سلاح های تاکتیکی کوتاه برد، موشک های کروز دریایی، موشک های کروز هوایی و موشک های بالستیک با برد بلند ادامه می دهد.

آنها می گویند: هند در سال جاری نخستین زیردریایی هسته ای که با موشک های هسته ای مسلح هستند را راه اندازی می کند.

**بازیگران غیر دولتی

ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا به بازیگران غیر دولتی و نهادها و همچنین خشونت گرایی، افراط گرایی و تروریسم هم پرداخته است.

در این باره می خوانیم: مجرمان سایبری خارجی برای رسیدن به منفعت، همچنان به سرقت و اخاذی علیه شبکه های اینترنتی ایالات متحده ادامه می دهند. تروریست ها می توانند از طریق عملیات سایبری، اطلاعات خطرناک یا اطلاعات شخصی را به دست آورند و افشا کنند و ممکن است از افشای اطلاعات برای تحمیل، تحریک، القا یا حملات فیزیکی علیه قربانیان خود استفاده کنند.

این ارزیابی افزوده است: گروه های جهادی در ده ها گروه و کشورها، منافع محلی و منطقه ای ایالات متحده را تهدید می کنند. گرچه در سال های اخیر شاهد برخی از ناکامی های مهم بوده اند اما برخی از این گروه ها قصد دارند در داخل ایالات متحده عملیاتی انجام دهند. 

دستگاه های اطلاعاتی آمریکا در ارزیابی متفاوت با آنچه که رئیس جمهوری این کشور گفته است، درباره داعش می گویند: داعش برخلاف اینکه مناطق زیادی را از دست داده است همچنان هزاران ستیزه گر در عراق و سوریه، هشت شاخه، بیش از ده شبکه و هزاران هوادار پراکنده در سراسر جهان را فرماندهی می کند. 

بر اساس ارزیابی دستگاه های اطلاعاتی آمریکا، داعش به احتمال زیاد همچنان به دنبال حملات از عراق و سوریه در برابر دشمنان منطقه ای و غربی خود از جمله ایالات متحده است.

پایه گذاران گروه های جهادی در منطقه به ویژه القاعده اکنون ارزیابی کرده اند: رهبران ارشد القاعده هم در حال تقویت ساختار فرماندهی شبکه جهانی خود هستند که حملات به غرب، از جمله ایالات متحده را تشویق می کنند.

**انتخابات 2020

جامعه اطلاعاتی آمریکا درباره مهم ترین مساله داخلی خود که از 2 سال گذشته بر این کشور سایه انداخته است هم گفتند: دشمنان و رقبای استراتژیک ما احتمالا انتخابات سال 2020 را به عنوان یک فرصت برای پیشبرد منافع خود می بینند. 

در این ارزیابی آمده است: مخالفان ایالات متحده و رقبای استراتژیک قریب به یقین از عملیات نفوذ آنلاین استفاده خواهند کرد تا نهادهای دمکراتیک و اتحاد و همکاری های ایالات متحده با شرکایش را تضعیف و نتیجه سیاست آمریکا یا هرجای دیگر را شکل دهند.

**تهدیدهای شیمیایی

در بخش دیگری از این گزارش درباره سلاح های کشتار جمعی و شیمیایی آمده است که می گوید ما انتظار داریم تهدید کلی از سلاح های کشتار جمعی به ویژه تهدید جنگ افزارهای شیمیایی (CW) در سال 2019 همچنان ادامه یابد.

جامعه اطلاعاتی آمریکا تاکید کرده اند: ما ارزیابی می کنیم که کره شمالی، روسیه، سوریه و داعش در دو سال گذشته از جنگ افزار های شیمیایی در میدان جنگ یا عملیات ترور استفاده کرده اند. این حملات شامل مواد شیمیایی، مواد سمی صنعتی و نخستین عامل عصبی نویچوک بوده است.

آنها معتقدند تهدید با سلاح های بیولوژیکی نیز گوناگونی بیشتری دارد زیرا عوامل مختلفی را می توان با استفاده از روش های متنوع به کار برد و با استفاده از فناوری های ساده، توسعه داد.