کدخبر: ۲۶۷۱۴۳ لینک کوتاه

عربستان در فهرست سیاه اتحادیه اروپا

اقتصادنیوز: روزنامه فاینشنال تایمز نوشت، اتحادیه اروپا تصمیم دارد عربستان و پاناما را در فهرست سیاه پول کثیف قرار دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنااین روزنامه چاپ لندن در شماره امروز(جمعه) نوشت، با وجود مخالفت آلمان، فرانسه و انگلیس، کمیسیون اروپا تصمیم دارد هفته آینده نام عربستان و پاناما را در فهرست کشورهای پرمخاطره ای درج کند که در زمینه مبارزه با پولشویی موفق نبودند. 

طبق اعلام اتحادیه اروپا، این فهرست شامل امیرنشین های حوزه خلیج فارس و بیش از 20 کشور دیگر است که در زمینه مبارزه با گردش پول های غیرقانونی قصور کردند.

همچنین به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، این اقدام اتحادیه اروپا شکستی برای ریاض محسوب می‌شود آن هم در زمانی که ریاض برای بهبود وجهه خود در سطح بین‌المللی جهت جذب سرمایه‌گذاران خارجی تلاش می‌کند. درج نام عربستان در فهرست این کشورها روابط مالی این کشور با اتحادیه اروپا را پیچیده می‌کند.

یک مسئول اتحادیه اروپا اعلام کرد که احتمالاً کشورهای دیگری نیز به این لیست اضافه شوند. این مسئول از فاش کردن جزئیات بیشتر در این باره خودداری کرد.

سخنگوی کمیساریای اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که واکنشی به این فهرست ندارد چراکه هنوز نهایی نشده است. براساس فهرست کنونی اتحادیه اروپا اگر کشورها در مبارزه با پول‌شویی و مقابله با نظام‌های حامی مالی تروریسم کوتاهی کنند، در فهرست سیاه درج می‌شوند.