کدخبر: ۲۶۷۳۵۷ لینک کوتاه

میزبانی نظامیان آمریکا برای سئول ۸۹۰ میلیون دلار هزینه دارد

اقتصادنیوز: کره جنوبی پس از فشارهای فراوان دونالد ترامپ رییس جمهویر آمریکا پذیرفت که در سال ۲۰۱۹ میلادی برای میزبانی ۲۸ هزار و ۵۰۰ نظامی آمریکایی ۸۹۰ میلیون دلار اختصاص دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی روز یکشنبه گزارش کرد، با این حال ترامپ خواستار آن است که کره جنوبی بیش از اینها برای این سربازان اختصاص دهد و هزینه ای بالغ بر 1 میلیارد دلار برای کره جنوبی در نظر گرفته است اما شواهد حاکی است که برای سال جاری میلادی این کشور 890 میلیون دلار را تقبل کرده است.
این تعداد نظامی آمریکایی پس از جنگ 1950 تا 1953 میلادی میان دو کره در این کشور حضور داشته اند. 
این دو کشور ماه ها است که بر سر هزینه استقرار هزاران نظامی آمریکایی در کره جنوبی و برای حفاظت از این کشور در برابر کره شمالی رایزنی می کنند و نهایتا روز یکشنبه برای پرداخت این مبلغ به توافق رسیدند.
سال 2018 میلادی کره جنوبی کمی کمتر از این مبلغ را پرداخت کرد اما از آن زمان به این طرف ترامپ همواره کره جنوبی را برای پرداخت مبلغ بیشتر و نه البته کمتر از یک میلیارد دلار تحت فشار گذاشته است. سال 2018 میلادی 40 درصد از هزینه استقرار این نظامیان از سوی کره جنوبی تامین شد.
وزارت خارجه کره جنوبی هم در بیانیه ای آورده است که طرفین تا کنون 10 بار نشست هایی برای رسیدن به توافق برگزار کرده اند و توافق سال جاری میلادی هم موقتی است.
برخلاف توافقات قبلی که دوره پنج ساله داشت، موافقنامه روز یکشنبه دو کشور فقط برای یک سال اعتبار دارد و این بدان معنا است که کره جنوبی پس از سال 2019 میلادی بار دیگر تحت فشار دولت ترامپ برای پرداخت های بیشتر قرار خواهد گرفت.
برخلاف آنچه تصور می شود دستیابی به این توافق نشان می دهد که آمریکا هیچ برنامه ای برای خارج کردن هزاران نظامی خود از شبه جزیره کره ندارد و کماکان به بهانه مقابله و مهار کره شمالی درصدد گرفتن امتیازات بیشتری از متحد نظامی خود است.
اگرچه هزاران نظامی آمریکایی چند دهه ای است که در کره جنوبی حضور دارند اما این کشور کار پرداخت بخشی از هزینه استقرار آنها را از سال های 1990 میلادی شروع کرد.
یکی از پایگاه های مهم نظامی آمریکا در کره جنوبی قرار دارد، اردوگاه قدیمی نظامی آمریکا در ناحیه «یونگ سان» در پایتخت کره جنوبی نزدیک به 40 مایل از مرز نظامی دو کره فاصله داشت و در تیررس کره شمالی بود به همین دلیل آمریکا این پایگاه را تغییر داد و یک پایگاه جدید به نام هامفری با 11 میلیارد دلار هزینه در منطقه 'پیونگ تاک' واقع در 40 کیلومتری جنوب پایتخت کره جنوبی ساخت.
این اردوگاه نظامی یکی از بزرگترین مراکز و ادارات مرکزی نظامی این کشور بیرون از آمریکا است که حدود 28 هزار نیروی نظامی آمریکایی و صدها تانک و وسایل نقلیه زرهی در 83 پایگاه آن مستقر هستند.
همچنین سامانه دفاع موشکی تاد آمریکا به مرور در حال استقرار در کره جنوبی است و تا کنون 6 موشک آن مستقر شده اند.