کدخبر: ۲۶۷۵۹۱ لینک کوتاه

زمان برای رسیدن به توافق برگزیت کوتاه است

اقتصادنیوز : کمتر از ۷ هفته مانده به خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، رئیس تیم مذاکره‌کننده برگزیت از سوی اتحادیه اروپا هشدار داد که زمان برای رسیدن به توافق میان دو طرف «به‌شدت کوتاه است».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، میشل بارنیه روز دوشنبه در یک نشست خبری در لوکزامبورگ تصریح کرد: توافقی که قبلاً به تائید شورای اروپا رسید، همچنان بهترین گزینه برای خروج منظم از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

توافقی که او به آن اشاره می‌کند، پس از نزدیک به دو سال مذاکره نوامبر گذشته به تائید 27 کشور عضو اتحادیه اروپا رسید. با این‌حال نمایندگان مجلس عوام انگلیس با اختلاف 230 رأی با آن مخالف کرده و با تصویب لایحه‌ای ترزا می نخست‌وزیر این کشور را مامور کردند تا برای تغییر در این توافق با طرف اروپایی دوباره مذاکره کند.

«می» هفته گذشته برای مذاکره با رهبران اتحادیه اروپا درباره اصلاح توافقنامه برگزیت راهی بروکسل شد. او در این سفر با دونالد توسک رئیس شورای اروپا، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا و تعداد دیگری از مقام‌های اروپایی دیدار کرد، اما گزارش‌ها حاکی است که این مذاکرات به نتیجه ملموسی نرسید.

نخست‌وزیر انگلیس می‌گوید که به خروج این کشور از اتحادیه اروپا در مهلت قانونی پایبند است و به تلاش‌های خود برای گرفتن امتیاز از اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد. با این‌حال نظرسنجی‌ها حاکی است که بیشتر مردم انگلیس امیدی به نتیجه‌بخش بودن تلاش‌های نخست‌وزیر ندارند.

تحولات اقتصادی و تجاری انگلیس در آستانه خروج رسمی این کشور از اتحادیه اروپا تعریف چندانی ندارد و بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی کرده که این کشور ممکن است در سال جاری دچار رکود اقتصادی شود. 

پیش ‌از این اتاق بازرگانی انگلیس نیز هشدار داده بود که هزاران شرکت فعال خارجی به فکر خروج از این کشور افتاده‌اند.

امروز هم نزدیک به 30 رئیس شرکت مواد غذایی در نامه‌ای سرگشاده به وزیر محیط ‌زیست انگلیس تأکید کردند که به دلیل کمبود ذخایر غذایی ناشی از احتمال خروج بی توافق این کشور از اتحادیه اروپا، قادر به اجرای سیاست‌های زیست‌محیطی نیستند.

در این نامه آمده است: در حال حاضر که وقوع بحران غذایی در انگلیس احتمال می‌رود، اوضاع مانند گذشته نخواهد بود

در همین حال دفتر آمار ملی انگلیس نیز امروز گزارش داد که رشد اقتصادی این کشور در ماه دسامبر گذشته 0.4 درصد نسبت به ماه گذشته کاهش داشته است. وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس این مساله را با خروج این کشور از اتحادیه اروپا بی‌ارتباط دانسته و پای مسائلی همچون رکود تجارت بین‌المللی را بهانه کرده است.

نخست‌وزیر انگلیس تلاش می‌کند تا در فرصت باقیمانده به توافق دست پیدا کند که در آن رضایت پارلمان و اتحادیه اروپا دیده شود. گزارش‌ها حاکی است که «ترزا می» برای گفت‌وگو و بررسی راهکار برگزیت حزب اصلی مخالف دولت، اعلام آمادگی کرده است. 

بر اساس برنامه اعلام‌شده انگلیس 29 ماه مارس از اتحادیه اروپا خارج و به روابط خود با اتحادیه اروپا پس از گذشت 4 دهه پایان خواهد داد.