کدخبر: ۲۶۷۸۵۷ لینک کوتاه

وزیر دفاع آمریکا: نظامیان ما به دعوت بغداد اینجا هستند

اقتصادنیوز: سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفت که در دیدارش با نخست‌وزیر عراق ضمن اطمینان دادن به او درباره حضور نظامیان آمریکایی به دعوت بغداد، حاکمیت آنها را به رسمیت شناخته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، بعد از اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حضور نظامیان این کشور در عراق برای نظارت بر اقدامات ایران، «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده سعی کرد در سفر اعلام نشده به بغداد، از عراقی‌ها دلجویی کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» شاناهان در دیدار با مقامات عالی‌رتبه عراق به آنها اطمینان داد که نظامیان آمریکایی به دعوت دولت بغداد در این کشور حضور داشته و واشنگتن این مسئله را به خوبی درک می‌کند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران بعد از دیدار با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، درباره توضیحاتش به وی گفت: «من تصریح کردم که ما (آمریکا) حاکمیت آنها (عراق)، تمرکزشان روی استقلال و اینکه به دعوت دولت (بغداد) اینجا هستیم را به رسمیت می‌شناسیم».

سرپرست وزارت دفاع آمریکا البته توضیح داد که در جریان دیدارش با عبدالمهدی، بحث اظهارات ترامپ درباره نظامیان آمریکایی و ایران به میان نیامد اما نخست‌وزیر عراق خطاب به او گفت که خواستار حفظ روابط قوی به‌صورت همزمان با واشنگتن و تهران هستند.

شاناهان در ادامه افزود: «اخیرا در پارلمان (عراق) تحرکاتی رخ داده و درباره این بحث می‌کنند که آیا لازم است محدودیتی بر تعداد نظامیان آمریکا در عراق اعمال کنند (یا نه). من نیز به او (عبدالمهدی) گفتم که ما نقش خود را درک می‌کنیم و می‌فهمیم که با دعوت آنها اینجا هستیم».

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا چندی پیش با گفتن این جمله که نظامیان کشورش برای نظارت بر فعالیت‌های ایران در منطقه، در عراق حضور دارند، باعث عصبانیت شدید مقامات بغداد شد.