کدخبر: ۲۶۷۹۱۰ لینک کوتاه

وزیر افغان با کمترین امکانات در بین ۴ هزار وزیر جهان اول شد

اقتصادنیوز: وزیر بهداشت افغانستان در بین چهار هزار وزیر از ۱۳۰ کشور جهان در هفتمن دور «همایش جهانی دولت ها» در شرایطی برنده جایزه بهترین وزیر شناخته شد که با کمترین تجهیزات بهترین خدمات را به شهروندان افغان ارائه کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «فیروزالدین فیروز» به دلیل فراهم آوردن دسترسی 90 درصد افغان ها به خدمات اولیه بهداشتی، کاهش مرگ و میرمادران و اجرای موفق واکسیناسیون فلج اطفال باعث شد که در همایش جهانی دولت ها برنده جایزه اعلام شود.

روز دوشنبه گذشته «شیخ محمدبن راشد» حاکم دوبی این جایزه را به وزیر بهداشت افغانستان اهداء کرد و خبر آن در صفحات اول روزنامه های امارات قرار گرفت.

وزارت بهداشت افغانستان در اطلاعیه ای نوشته است که این جایزه، احترام گذاشتن به وزیرانی است که خدمات عالی و استثنایی را به شهروندان خود ارائه داده ‌اند. 

در اطلاعیه وزارت بهداشت افغانستان آمده است که اهدای این جایزه با این هدف صورت می ‌گیرد که سبب الهام بخشیدن و تشویق رهبران و فراهم کنندگان خدمات برای مردم در سطح جهان شده و به آنها انگیزه دهد تا در حوزه‌های کاری‌ خود نوآوری داشته باشند.

«وحیدالله مایار» سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان گفته است که کمیته اهدای این جایزه بر اساس تحقیقاتی که خود انجام داده است وزارت بهداشت این کشور را مستحق این جایزه دانست و مهمترین معیار این انتخاب خدمات خوبی بود که این وزارتخانه با وجود تجهیزات به مردم ارائه داد و باعث تغییرات مثبت در کشور شده است.

مایار افزود: این جایزه به وزیرانی اهداء می شود که خدمات خوبی را در راستای رفع نیازمندی های مردم خود انجام داده باشند.

وی تصریح کرد که کمیته اهدای جایزه گفته است که فیروز به دلیل موفقیت در کاهش مرگ و میر مادران و نوزدان و گسترش خدمات اولیه بهداشتی این جایزه را بدست آورده است.

«عبدالله عبدالله»، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان هم با انتشار پیامی گفته است که وزیر بهداشت و کارمندان بخش بهداشتی افغانستان در فراهم آوری خدمات از خود شایستگی نشان دادند و این جایزه را به دست آوردند.

عبدالله این جایزه را با اهمیت خوانده و گفته است که این جایزه از سوی نهاد معتبر جهانی اعطا شده که بدون در نظرداشت تعلق، رابطه و واسطه بود و برمبنای خدمات شایسته از رهبران و عرضه کنندگان خدمات بهتر، تجلیل می ‌کنند.

افغانستان کشوری است که طی چهل سال جنگ و ناامنی مردم در روستاها به خدمات بهداشتی، بیمارستان و دارو دسترسی نداشتند و مرگ و میرمادران نیز در سطح بالای ادامه داشت اما در چهار سال گذشته فیروزالدین فیروز تلاش کرده است که در بخش خدمات اولیه از جمله دسترسی زنان حامله به ماما هنگام ولادت، تطبیق واکسین فلج دسترسی مردم بهتر شود و به همین دلیل مستحق این جایزه شناخته شده است.

از طرف دیگر افغانستان در بخش پزشکی و ارائه خدمات در این بخش با چالش های جدی مواجه اند و در رشته های مختلف جراحی و داروهای با کیفیت به چالش جدی مواجه هستند که براساس گزارش های موجود در افغانستان مردم این کشور سالانه 300 میلیون دلار را در خارج از کشور برای درمان بیماری های مختلف خود هزینه می کنند.

عرضه خدمات درمانی در افغانستان در سطوح عملیاتی بر عهده بخش خصوصی بوده، سیاست ‌گذاری و تأمین بودجه کار اصلی نهادهای دولتی است، اما دولت اجرای سیاست‌های خود در زمینه عرضه خدمات درمانی را به مؤسسات غیردولتی داخلی و بین‌ المللی واگذار می‌ کند، زیرا ظرفیت لازم در دستگاه دولتی نیست.

با وجود کاهش مرگ و میر کودکان و مادران، افغانستان هنوزهم بالاترین آماردر میزان مرگ و میر مادران و نوزادان دارد. 

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در گزارش سال 2018 خود افغانستان را در میان کشورهایی قرار داده که دارای بیشترین میزان مرگ و میر نوزادان در جهان است.

در گزارش یونیسف آمده است که از هر 25 نوزاد در افغانستان یک نفر از آنان جان می ‌دهد و افغانستان در رده ‌بندی بدترین کشورهای جهان برای نوزادان، در جایگاه سوم قرار دارد. 

میزان مرگ و میر مادران هم براساس اطلاعات خود وزارت بهداشت افغانستان در سال های 2015 از هر 100 هزار تولد 661 مادر جان می دادند و این رقم در سال 2002 یکهزارو 600 مورد بوده است.

وضعیت بهداشتی و خدمات درمانی افغانستان با کشورهای دیگر از جمله جمهوری اسلامی ایران قابل مقایسه نیست اما به دلیل اینکه وزیر بهداشت دولت وحدت ملی توانسته خدمات اولیه را در 90 خاک افغانستان گسترش دهد، مستحق جایزه شناخته شده است.