کدخبر: ۲۶۹۴۳۴ لینک کوتاه

نامه ۲۷۷ نماینده به روحانی درباره خرید تضمینی گندم +متن

اقتصادنیوز: ۲۷۷ نفر از نمایندگان مجلس نامه‌ای به رئیس جمهور از وی خواستند نرخ خرید تضمینی گندم برای سال ۹۸ را افزایش دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی احمد امیرآبادی نامه ۲۷۷ نماینده به رئیس جمهور در خصوص نرخ خرید تضمینی گندم را به شرح زیر قرائت کرد:

«طی سه دهه اخیر قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده است به نحوی که در برخی از دوره‌های زمانی همچون سال‌های ۷۹ تا ۸۳ و ۹۲ تا ۹۵ که نرخ خرید گندم متناسب با نرخ تورم و متناسب با شرایط بازار بود و روند تولید این محصول اساسی روند صعودی را تجربه کرد و در سال‌های ۸۳ تا ۹۵ در تولید گندم خودکفا شدیم، اما در برخی از دوره‌های زمانی از جمله سال‌های ۸۷ تا ۹۱ و ۹۶ تا ۹۷ شاهد عدم افزایش مناسب قیمت این محصول استراتژیک بودیم.

با توجه به تجربه ۷ میلیون تن گندم و قاچاق آن در برهه‌های مختلف زمانی انتظار می رفت در سال جاری با توجه به اختلاف قابل توجه قیمت گندم با کشورهای همسایه و تورم ۵۵ درصدی محصولات تولیدات کشاورزی دولت نرخ عادلانه ای را برای خرید گندم داده شود.

کم توجهی دولت نسبت به ۹۶ و ۹۷ و همچنین اختلاف قیمت های داخلی با گندم کشورهای همسایه زمینه برای قاچاق گندم به خارج از کشور  فراهم کرده است.

طبق محاسبات کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس قیمت مناسب با متناسب با نرخ تورم بخش کشاورزی ۱۹۳۰ تومان است به خصوص از شخص جنابعالی تقاضا داریم با تعیین قیمت ۲۰۰۰ تومانی برای گندم از تکرار تجربه تلخ قاچاق که تاثیرات سو غیر قابل پیش بینی فراوانی دارد و در نتیجه خروج میلیون ها دلار ارز با تسهیل به موقع جلوگیری کنید.»