کدخبر: ۲۶۹۶۷۸ لینک کوتاه

تلاش محرمانه تیم ترامپ برای حفظ برجام

یک رسانه وابسته به نومحافظه‌کاران آمریکایی ادعا کرده برخی از اعضای دولت این کشور وارد گفت‌وگوهایی محرمانه با دولت‌های اروپایی جهت حفظ توافق هسته‌ای برجام شده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه «واشنگتن‌فری‌بیکن» که همانند نومحافظه‌کاران آمریکایی از فشار حداکثری علیه ایران حمایت می‌کند روز پنجشنبه به نقل از منابع آگاه مدعی شده برخی مقام‌های دولت ترامپ سیاست‌هایی دنبال می‌کنند که هدف آنها حفظ بخش‌های زیادی از توافق هسته‌ای ایران است. 

وبگاه آمریکایی مدعی شده این مقام‌ها در راستای این سیاست قصد دارند از میزان فشارهایی که قرار است از طریق تحریم‌های مالی و نفتی علیه ایران اعمال شود بکاهند.

واشنگتن‌فری‌بیکن نوشته سیاست‌های این گروه که مواردی مانند حمایت از صدور معافیت برای مشتری‌های نفت ایران و اعطای دسترسی به بازارهای جهانی را شامل می‌شود باعث دو دستگی و شکل‌گیری تنش‌هایی در داخل دولت ترامپ شده است. گروهی دیگر از مقام‌های دولت، از رویکردی افراطی‌تر در قبال ایران حمایت می‌کنند.

رسانه آمریکایی می‌نویسد: «منابع آگاه به واشنگتن فری‌بیکن گفتند در ماه‌های گذشته روشن شده که برخی از عناصر دولت ترامپ علی‌رغم خواست او از طریق گفت‌وگوهای پشت‌پرده با اروپایی‌ها و سایر متحدان آمریکا به دنبال تضمین حفظ توافق هسته‌ای بوده‌اند.»

 

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق رفع شده بودند در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهند شد. 

ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. 

دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.

دولت ترامپ، در این بسته تحریم‌ها از تلاش‌های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی کرده و برای ۸ کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد. 

تصمیم ترامپ با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی با آن مخالفت کرده‌اند.