کدخبر: ۲۶۹۷۱۱ لینک کوتاه

ویترز نوشت؛

مقام ایرانی در گفتگو با الجزیره: آماده مذاکره با عربستان هستیم

اقتصادنیوز: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: ایران توان تکنولوژیکی لازم برای بازگشت به قبل از برجام را دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فرارو، علی اکبر صالحی در گفتگو با شبکه الجزیره با موضوع «ایران؛ چالش‌ها بعد از کنفرانس ورشو» درباره طرح مذاکرات جدید و انتقاد‌ها درباره توان موشکی ایران تصریح کرد: موضوع موشک‌های بالستیک ایران غیر قابل مذاکره است.

وی کنفرانس ورشو و تلاش‌های انجام شده علیه ایران را شکست خورده توصیف کرد و گفت که ما هیچ اهمیتی برای این کنفرانس قایل نیستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خاطر نشان کرد: ما کنفرانس ورشو را بی نتیجه می‌دانیم.

وی با یادآوری ناکامی و شکست مقام‌های آمریکایی و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این کنفرانس برای ایران هراسی اظهار داشت: آن‌ها به هیچ تصمیمی در اره ایران دست نیافتند و این یک رسوایی بزرگ برای آن‌ها بود.

صالحی درباره حمایت ایران از مسائل مهم جهان اسلام و حمایت از مقاومت و آرمان فلسطین نیز گفت: افکار عمومی جهان عرب، حقایق را می‌داند و دوست و دشمن را خوب می‌شناسد.

وی همچنین با اشاره به همراهی شماری از کشور‌های عربی با رژیم صهیونیستی و نشستن برخی مقام‌های این کشور‌ها در کنار نتانیاهو نخست وزیر این رژیم و تلاش برای برقراری رابطه با تل آویو را رسوایی برای برخی حکام عرب برشمرد.

صالحی با تاکید بر توانمندی ایران برای عبور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران اظهارداشت: درست است که ما مشکلات اقتصادی داریم، اما ایران با توجه به خودکفایی در بسیاری از زمینه ها، قادر به عبور از این مرحله است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: ما تجارب زیادی طی ۴۰ سال گذشته به دست آورده ایم و تحریم‌ها موضوع تازه‌ای نیست و ایران درطول این ۴۰ سال قوی‌تر شده است.

وی همچنین با تاکید بر مردمی بودن نظام جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد که ما درچهلمین سالگرد انقلاب اسلامی شاهد حضور میلیون‌ها نفر در خیابان‌ها بودیم. ملت ایران حامی نظام جمهوری اسلامی است.

صالحی بار دیگر تاکید کرد که ایران به دلیل خودکفایی در بسیاری از زمینه ها، قادر به ایستادگی در برابر تحریم‌های دشمن است و ایران تسلیم فشار‌های خارجی نخواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین خواستار پایبندی کشور‌های اروپایی به تعهدات خود در قبال ایران در ارتباط با اجرای برجام شد و اظهار داشت که آن‌ها (اروپایی ها) گام نخست را برداشته اند و امیدواریم در ماه‌های آینده، گام‌های بیشتری بردارند و به آنچه در برجام وعده داده اند، عمل کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره انتقاد‌های برخی کشور‌ها علیه سیاست‌های منطقه‌ای ایران به ویژه در سوریه به تشریح تاریخچه‌ای از فعالیت تروریست‌ها در سوریه پرداخت و افزود: ایران در کنار مردم و دولت سوریه ایستاد و حضورش دراین کشور به درخواست حکومت آن‌ها بود. ایران تصادفی وارد سوریه نشد و بعد از این سال‌ها مشخص شد که چه کسی حق و چه کسی باطل بود. ملت سوریه اکنون آگاه است و آینده درخشانی دارد.

صالحی تصریح کرد: در عراق هم به درخواست دولت منتخب این کشور ورود کردیم، زیرا آن‌ها از ایران برای اخراج تروریست‌ها درخواست کردند و در نهایت بعد از اقدامات متعدد تروریست ها، همه پی بردند که حق با ما بود. حتی بحرینی‌ها از ما خواستند به بحرین بیاییم و با معارضان مذاکره کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ایران جز خوبی برای کشور‌های خلیج فارس نمی‌خواهد. ما خواستار امنیت و ثبات در این کشور‌ها هستیم، اما آن‌ها نگاه دیگری دارند. رئیس جمهوری ایران و وزیر خارجه ما بار‌ها گفته اند آماده مذاکره با عربستان به ویژه درباره مشکلاتشان با ایران هستیم.

صالحی تاکید کرد: ایران هیچ نظری به سرزمین و ثروت‌های عربستان سعودی ندارد. ما آرامش و امنیت را برای همه کشور‌های منطقه می‌خواهیم. این شریان حیات ماست. برای همه این کشور‌ها «خیر» را می‌خواهیم.