کدخبر: ۲۶۹۸۱۴ لینک کوتاه

مسکو تاکید کرد:

ادامه همکاری هسته‌ای ایران و روسیه

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که با وجود فشارها و تحریم‌های واشنگتن، مسکو به همکاری با ایران در زمینه هسته‌ای ادامه خواهد داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه روز جمعه خبر داد که مسکو به همکاری کامل خود با ایران، از جمله در حوزه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای، ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وی افزود: «روسیه قطعا به همکاری سودمند و دوجانبه در تمامی زمینه ها از جمله در حوزه همکاری صلح آمیز هسته ای با ایران، با وجود فشار و تحریم ها غیرقانونی واشنگتن ادامه می‌دهد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اضافه کرد: «ما از تمامی کشورها می‌خواهیم تا با یکدیگر متحد شویم و به آمریکا اجازه ندهیم که به تنهایی کنترل همکاری تجاری و اقتصادی بین المللی را در اختیار بگیرد.»

«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در چهاردهمین گزارش خود در خصوص راستی‌آزمایی اجرای برجام، پایبندی جمهوری اسلامی ایران به این توافق را تایید کرد.

بر اساس توافقی که سه سال پیش در شهر وین اتریش به دست آمد، ایران پذیرفت به مدت ده سال فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کند. در مقابل، گروه موسوم به ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) هم قرار بود تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای ایران را رفع کند. دولت آمریکا اردیبهشت ماه امسال با «فاجعه‌بار» خواندن این توافق، از آن خارج شد و تحریم‌های رفع‌شده ذیل این توافقنامه را بار دیگر علیه ایران اعمال کرد.

با وجود خروج آمریکا از برجام، اجرای تعهدات ایران همچنان ادامه دارد و اتحادیه اروپایی اعلام کرده که قصد دارد با تضمین منافع مالی ایران، برجام را حفظ کند. از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، بسیاری از شرکت‌های اروپایی از بیم تحریم‌های آمریکا، بازار ایران را ترک کرده‌اند.

=