کدخبر: ۲۷۰۰۳۵ لینک کوتاه

هشدار به ترامپ در مورد اصرار به رویکرد ضد ایرانی در عراق

اقتصادنیوز : دو پژوهشگر آمریکایی به ترامپ هشدار دادند که از اصرار بر پیگیری رویکرد ضد ایرانی خود از طریق عراق دست بردارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، میاکل وحید حنا وتناسیس کامپنس دو پژوهشگر موسسه آمریکایی قرن که در نشریه 'فارن افرز' منتشر و در رسانه های عراق منعکس شده، راهبرد دونالد ترامپ در مورد عراق را احمقانه دانسته و به وی هشدار داده اند که به عراق بعنوان یک مهره یا پایگاه نظامی علیه ایران نگاه نکند. 

این دو نویسنده آمریکایی با اشاره به تصمیم واشنگتن برای خروج از سوریه و افغانستان آورده اند: ترامپ همزمان با این تصمیمات، متوجه جایگاه عراق شد و اعلام کرد که می خواهد از آن بعنوان پایگاهی برای زیرنظر گرفتن ایران و فعالیت های هسته ای اش استفاده کند. 

به باور این دو پژوهشگر آمریکایی، سخنان گستاخانه ترامپ نشانگر نوعی رویکرد انحرافی نسبت به ایران و این تصور است که عراق تنها یک مهره در دست واشنگتن برای استفاده از آن علیه ایران است. 

این پژوهشگر تاکید کردند: در حالی که چنین سخنانی به روابط واشنگتن و بغداد آسیب می زند و عراق را که همچنان یکی از مراکز نفوذ آمریکا در منطقه بشمار می رود از این کشور دور می کند و نتایج معکوس بجا می گذارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چندی پیش طی سخنانی گفته بود در عراق پایگاه بسیار خوبی (عین الاسد در استان الانبار) داریم که از آن طریق ایران و کل منطقه را رصد کرده و تحت نظر خواهیم داشت.

وی اوایل دیماه گذشته در سفر مخفیانه و دو ساعته به همین پایگاه، مشابه چنین سخنانی را به زبان رانده بود که موجب خشم و واکنش تند عراقی ها شده بود. 

مدتی بعد مقامات واشنگتن بعد از جدی شدن تلاش دولت و پارلمان عراق برای اخراج نظامیان این کشور از خاک عراق، در اظهار نظرهای متعدد، عقب نشینی آشکاری از مواضع سابق رییس جمهوری آمریکا که مدعی وجود نظامی و پایگاه آمریکا در عراق شده بود، آغاز کرده است. 

مسوولان آمریکایی در دو وزارتخانه امور خارجه و دفاع به طور مرتب در این مدت تاکید کرده اند که نیروهای نظامی آمریکا فقط ماموریت حمایت از نیروهای مسلح عراق در مبارزه با داعش و آموزش این نیروها را برعهده دارند و ادعای رییس جمهوری کشورشان مبنی بر اینکه ماموریت نیروهای آمریکا در عراق برای تجسس و زیر نظر گرفتن ایران است را قویا تکذیب کرده اند. 

این مسوولین عالی رتبه در وزارت خارجه و دفاع آمریکا همچنین کوشیده اند که خود را پایبند به دولت عراق و محترم شمردن حاکمیت ملی این کشور بدانند بعد از اینکه ترامپ در سخنانش حاکمیت ملی عراق را نادیده گرفت و باعث انزجار عمومی در عراق شد. 

آمریکایی ها بارها در این مدت تاکید کرده اند که حضور آنها در عراق با خواست دولت عراق است و همچنین تعداد نیروهای خود را بسیار محدود ذکر کرد و گفته اند که تعداد آنها از شش هزار نفر تجاوز نمی کند در حالی که برخی گزارش ها تعداد این نیروها را تا 34 هزار نفر اعلام کرده است. 

به رغم همه اطمینان بخشی هایی که آمریکایی ها می کوشند به مقامات عراقی در خصوص پایبندی آنها به قوانین عراق نشان دهند اما تمامی شواهد و قرائن نشان می دهند بر اساس آخرین خبرها هنوز دولت و پارلمان از ایده پایان دادن به حضور نظامی آمریکا عقب نشینی نکرده اند و قرار است طی روزهای آینده با پایان یافتن تعطیلات فصلی، طرح تصویب قانونی را در این خصوص به جریان بیاندازند.