کدخبر: ۲۷۰۹۱۵ لینک کوتاه

محمد مهاجری مطرح کرد؛

۵ گروه مخالفان FATF: جاهلان، متوهمان، دروغگویان و ...

اقتصادنیوز؛ محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا، مخالفان تصویب لوایح FATF را به پنج گروه تقسیم کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «محمد مهاجری» فعال سیاسی اصولگرا، با اشاره به سخنان روز گذشته رئیس جمهوری درباره اینکه « نمی شود کشور را به دست 10-20 نفر داد»، خاطرنشان کرد: در مجموع مخالفان پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی «اف ای تی اف» به پنج گروه تقسیم می شوند.

مهاجری افزود: گروه پرشماری از مخالفان اطلاعی از این لوایح ندارند. این افراد اساسا نمی دانند «اف ای تی اف» چیست و نسبت به این موضوع جهل دارند. شاید فکر می‌کنند ندانستن عیب نیست که به نظر من این جهل عیب است. 

سردبیر خبرآنلاین ادامه داد: در کشور کارشناسان مسلط به «اف ای تی اف» وجود دارند فکر می کنم اگر این آقایان پای حرف های این کارشناسان بنشیند متوجه می شوند چه اتفاقی قرار است بیفتد. 

مهاجری یادآور شد: گروه دوم مخالفان، متوهم هستند؛ کسانی که مقدار زیادی فیلم های پلیسی دیده اند و فکر می کنند از گذر تصویب «اف ای تی اف» استقلال مملکت از میان می رود. آنها از خود نمی پرسند کشورهای مهم و معتبری چون هند که عضو گروه ویژه اقدام مالی هستند آیا استقلالش از میان رفته است؟

وی افزود: گروه سوم، انسان های مطلع اما دروغگو هستند. آنها می دانند پذیرش «اف ای تی اف» خطر بزرگی ایجاد نمی کند ولی حقیقت را نمی گویند گاهی اوقات این دروغ ها باعث می شود که خودشان هم آنرا باور کنند. مثلاً می گویند با تصویب «اف ای تی اف» نیروهای نظامی و امنیتی تحریم خواهند شد. نمی دانم این موضوعات را از کجای این لوایح در آورده اند؟

این فعال اصولگرا خاطرنشان کرد: گروه چهارم کاملا جناحی به این موضوع برخورد می‌کند. آنها از طرح یک موضوع در دولت دوازدهم احساس ناراحتی می کنند . این افراد با نگاهی جناحی نگران موفقیت دولت روحانی هستند. برخی از این افراد ممکن است عضو دو یا سه گروه باشند.

مهاجری ادامه داد: اما گروه پنجم نسبت به پیوستن به این لوایح واقعا دغدغه مند هستند و نگرانی هایی دارند و مخالفت شان صرفاً از این جهت است. شاید میان آنها آدم های جناحی وجود داشته باشد ولی مخالفان دلسوز اف ای تی اف هستند و تعدادشان کمتر از انگشتان یک دست است افرادی چون غلامرضا مصباحی مقدم و احمد توکلی.

وی اضافه کرد: بحث کردن با برخی از این افراد فایده ای ندارد چون از قبل تصمیمات خود را گرفته اند. مباحثه با آدم های دروغگو و متوهم سودی نخواهد ندارد اما افراد کم اعتنا و بی اعتنا باید آموزش ببینند تا مسائل مالی را یاد بگیرند. یقین دارم شهردار سابق تهران کمترین اطلاعی از موضوعات «اف ای تی اف» ندارد وی برای فهم موضوع باید 50 ساعت کلاس برود.

مهاجری در پاسخ به سوالی درباره رد استعفای محمد جواد ظریف از وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه ظریف مورد تایید مقام های عالی رتبه نظام است، گفت: ظریف میان وزرای خارجه پس از انقلاب اسلامی به عنوان دیپلماتی قدرتمند در مذاکرات، دارای موقعیت استثنایی و ویژگی های منحصر به فردی است. خلا وی ممکن بود ما را در مذاکرات با کشورهای غرب و شرق با مشکل مواجه کند و بزرگتر اینکه اعتبار و موقعیت دیپلماتیک ایران در جهان را تضعیف می کرد.