کدخبر: ۲۷۰۹۴۳ لینک کوتاه

برخورد قضایی با پدرخوانده‌های دستفروشی

اقتصادنیوز :میدان ولیعصر، میدان نارمک، میدان هفتم تیر، میدان ونک و میدان تجریش در روزهای پایان سال شاهد پهن شدن بساط‌هایی شده‌اند تا لقمه نانی برای عده‌ای از هموطنان داشته باشند. اما این اماکن که نامشان را خواندید تنها نقاط مورد توجه دستفروشان نیستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  صبح نو ،در روزهای پایانی سال گوشه و کنار شهر پر شده از بساط‌هایی که در گیر و دار مشکلات اقتصادی قارچ‌گونه سبز شده‌اند و مردم هم نمی‌دانند که باید از این دستفروشان که اجناس ارزان‌تری دارند خرید کنند یا از بابت مزاحمت و سدمعبرشان به شهرداری گلایه.

در خیابان ولیعصر و نرسیده به خیابان طالقانی، تعدادی دستفروش بساط کرده‌اند. انواع عطر و ادکلن، گلدان‌های تزئینی، کلاه و شلوار پشمی، تی‌شرت، 

عینک آفتابی و مواردی از این دست در بساط دستفروشان این محدوده دیده می‌شود.

قبل از این در این محل دستفروشی به صورت ثابت دیده نمی‌شد اما گویا بقیه نقاط شلوغ و پرتردد پر شده‌اند. حسین آقا مرد میانسالی که انواع ادکلن می‌فروشد می‌گوید: جنس اصل دارم. از کردستان آورده‌ام. البته آنجا هم جنس گران شده اما باز به نسبت مغازه ارزان‌تر می‌فروشم. او درباره علت انتخاب این محل برای دستفروشی می‌گوید: اینجا نزدیک دانشگاه است و روزانه هزاران دختر و پسر دانشجو از جلوی من رد می‌شوند. بالاخره آنها هم دوست دارند عطر و ادکلن استفاده کنند.

او درباره اینکه آیا برای حضور و بساط گستری در این محل از مأموران شهرداری یا افراد دیگری مجوز گرفته یا پولی داده است ترجیح می‌دهد حرفی نزند. ندادن پاسخ روشن و صریح از سوی دستفروشان تقریباً در گوشه و کنار شهر دیده می‌شود. بسیاری از آن‌ها نگران هستند که حرفی بزنند و مأموران شهرداری یا احتمالاً افرادی که به آنها باج می‌دهند جلوی کسب و کارشان را بگیرند.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران هم در این ارتباط از شناسایی و برخورد با لیدرها و مافیاهای دستفروشی در مناطق مختلف پایتخت خبر داده است. به گفته سردار محمدکریم بیات بسیاری از شهروندان به خصوص کاسبان و اهالی مناطق مرکزی تهران از جمله مناطق 6 و 11 درخواست داشته‌اند تا برای مقابله با دستفروشان اقدامی صورت بگیرد.

به گفته وی از همین بابت از روز گذشته در محدوده چهارراه ولیعصر، پارک دانشجو، سه راه جمهوری و چهار راه امیر اکرم طرح ساماندهی دستفروشان اجرا شده است. وی به یک نکته مهم نیز اشاره کرده و گفته است: طرح ما برای ساماندهی دستفروشان واقعی است؛ بنابراین در همین راستا نیز تعدادی از لیدرها و مافیاهایی که در بخش دستفروشی فعال بودند، شناسایی شده و از طریق پلیس امنیت و پلیس اماکن احضار شده و با آنان برخورد قضایی نیز صورت گرفته است.

سردار بیات همچنین با بیان اینکه این طرح به هیچ عنوان جمع‌آوری و مقابله با دستفروشان نیست، گفت: این طرح در شورای تأمین نیز مطرح شده و با دستور شهردار تهران به اجرا درآمد و بر اساس آن دستفروشان در دو نقطه از همین محدوده در غرفه‌ها و فضاهای فروشگاهی ساماندهی شده است.

طرحی تا نوروز

بر اساس آنچه که فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران گفته حدود ۸۰۰ دستفروش که از قبل شناسایی شده و واقعاً دستفروش بودند در این طرح ساماندهی شده و به این دو منطقه هدایت شده‌اند و آنان با پرداخت هزینه‌ای بسیار کم می‌توانند به فعالیت در این فضاها بپردازند. بیات با بیان اینکه در حال حاضر دیگر در محدوده‌های یاد شده دستفروشان حضور ندارند، خاطرنشان کرد:

خوشبختانه خود دستفروشان نیز از اجرای این طرح رضایت داشته و ساماندهی آنان بدون هیچ‌گونه حاشیه و تنشی در دو فضای پیش‌بینی شده، در محدوده چهارراه ولیعصر انجام شد. این در حالی است که به گفته سردار بیات طرح یاد شده تا نوروز ادامه خواهد داشت.

وی همچنین به این نکته اشاره کرده که در هر جای دیگر از شهر تهران که شهروندان درخواست داشته باشند طرح ساماندهی دستفروشان اجرایی خواهد شد.

بیات درباره وضعیت دستفروشی در مترو نیز اظهار کرد: در هماهنگی با پلیس مترو نیز مقرر شده تا این دستفروشان ساماندهی شوند و از حضور و فعالیت آنان در ایستگاه‌های مترو و داخل واگن‌ها ممانعت شود و آنان پس از فراهم شدن بسترهای لازم در مکان‌های مناسب ساماندهی شوند.

وی با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی‌هایمان از دستفروشان واقعی و بی‌بضاعت نیز حمایت خواهد شد، گفت: اجرای این طرح تا آغاز سال نو ادامه خواهد داشت.

کاهش جرائم خرد با ساماندهی دستفروشان

شلوغی خیابان‌های تهران در ایام قبل از سال نو و نیز قدرت اقتصادی بیشتر مردم پایتخت‌نشین موجب می‌شود که برخی از شهرهای دیگر برای دستفروشی به پایتخت بیایند.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران در این باره نیز گفته است: قطعاً ما نمی‌پذیریم که افرادی از دیگر شهرها برای دستفروشی به تهران بیایند. طرح ساماندهی ما نیز بر این موارد نظارت دارد و افرادی ساماندهی و اجازه دستفروشی دارند که شناسایی شده و از قبل نیز سابقه حضور در منطقه را داشته باشند، نه اینکه حالا از شهری دیگر بیایند و بخواهند دستفروشی کنند.

این افراد باید در شهرهای خودشان ساماندهی شوند. به گفته فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران، با اجرای طرح ساماندهی دستفروشان، امنیت نیز در منطقه افزایش یافته و بسیاری از جرائم خرد نظیر جیب‌بری و … نیز کاهش یافته است.