کدخبر: ۲۷۱۴۱۸ لینک کوتاه

نتایج آخرین نظرسنجی‌ها درباره سرنوشت نتانیاهو

اقتصادنیوز:بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پس از ائتلاف ژنرال ها و با اعلام دادستان این رژیم برای محاکمه او در پرونده های فساد چالش جدیدی را با نظرسنجی های اخیر تجربه می کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا نتایج دو نظرسنجی KAN News و شبکه 13 تلویزیون اسرائیل نشان می دهد که حزب «لیکود» به ریاست بنیامین نتانیاهو قرار است پشت سر فهرست «سفید و آبی» به ریاست «بنی گانتز» حرکت کند. 

بنا بر این نظرسنجی ها، ائتلاف راستگرای نتانیاهو شامل حزب لیکود و احزاب افراطی دینی به 59 کرسی کنست دست خواهد یافت و در این صورت دو کرسی برای کسب اکثریت و تشکیل ائتلاف حکومتی کم خواهد داشت. حد نصاب 61 کرسی از مجموع 120 کرسی است. 

نتایج نظرسنجی کانال 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی نشان می دهد که بنی گانتز 36 کرسی را از آن خود خواهد کرد اما لیکود نتانیاهو 30 کرسی را تصاحب می کند. 

نظرسنجی KAN News اما اوضاع را از این هم برای نخست وزیر صهیونیستی بدتر می بیند؛ 37 کرسی برای گانتز و 29 کرسی سهم نتانیاهو.

پیش از این نظرسنجی ها، «آویخای مندلبنت» دادستان کل اسرائیل لایحه اتهاماتی را در پرونده های رشوه، فریب و خیانت در امانت متوجه نتانیاهو کرد؛ پرونده هایی که جدید نیست و سال هاست با نام های 1000، 2000 و 3000 معروف است اما تا حالا جدیتی برای محاکمه نخست وزیر در این قضایا نبوده است. مندلبنت گفته است که مایل است جلسه استماع درباره اتهام های نخست وزیر برگزار شود تا پیش از تقدیم لوایح اتهام به دادگاه برای بررسی، بتواند از خود دفاع کند.

انتظار نمی رود که این فرآیند پیش از انتخابات نهم آوریل 2019 (کمتر از 40 روز دیگر) به نتیجه برسد اما نتایج نظرسنجی ها می گوید که اسرائیلی ها به استقبال زودهنگام آن رفته اند.

** سه گانه امنیت، اقتصاد و شکاف اجتماعی

امنیت، اقتصاد و شکاف های اجتماعی؛ این سه مساله همواره با نزدیک شدن به انتخابات کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) به سطح می آیند تا افکار رای دهندگان را به معضلات همیشگی تل آویو سوق دهند اما این بار وضع، متفاوت است.

10 روز پیش و قبل از پایان مهلت بسته شدن فهرست های انتخابات کنست صهیونیستی، بنی گانتز رئیس حزب «حوسین لیسرائیل» به معنای «صیانت از اسرائیل» با «یائیر لبید» رئیس حزب «یش عتید» یعنی «آینده آنجاست» توافق کرد و از تشکیل فهرست مشترک دو حزب با عنوان «سفید و آبی» متشکل از احزاب چپ و میانه خبر دادند. قرار بر این شد که نخست وزیری نیز دوره ای شود یعنی 2 و نیم سال گانتز نخست وزیر باشد و سپس به مدت دو سال لبید این پست را در اختیار بگیرد. این ائتلاف سپس «موشه یعلون» وزیر دفاع سابق را نیز با خود همراه کرده است و نیز «گابی اشکنازی» رئیس پیشین ستاد مشترک تا جمع ژنرال ها جمع باشد. به این ترتیب یعلون نخست وزیر سوم و اشکنازی نخست وزیر دوره چهارم خواهد بود.

در بیانیه مشترک گانتز، لبید و یعلون آمده است که این سه تصمیم گرفتند تا فهرستی را به عنوان «حزب جدید اسرائیلی» تشکیل دهند و « این حزب جدید تعدادی از سران امنیتی را برای ضمانت امنیت و یکپارچه کردن جامعه از هم گسیخته اسرائیل، رونمایی خواهد کرد.»

امنیت، فصل مشترک شعارهای دو طرف در انتخابات صهیونیستی است. راستگراها در واکنش به بیانیه رقبای سیاسی واکنش نشان دادند. حزب لیکود اعلام کرد که این انتخابی واضح است؛ یا حکومت چپ گرای لبید-گانتز با حمایت احزاب عربی یا حکومت راستگرا به ریاست نتانیاهو. 

اشاره لیکود در این بیانیه به خطر احزاب عربی برای امنیت اسرائیل بود. در همین حال «یولی ایدلشتاین» رئیس کنست اسرائیلی گفت: امروز صبح (پنجشنبه هفته پیش بعد از ائتلاف لبید و گانتز) هدف از همیشه آشکارتر شد؛ بلوک راستگرای قوی و متحد به ریاست لیکود و نتانیاهو یا گزینه دیگر که می تواند اسرائیل را برای ده ها سال از حیث امنیتی و اقتصادی به هم بریزد. (اشاره به فهرست سفید و آبی)

بنیامین نتانیاهو از سال 1996 انتخابات را جز در دو مورد به رقیبان نباخته است و در هر دو مورد نیز نتیجه را به دو ژنرال واگذار کرده است؛ یک بار به «ایهود باراک» در سال 1999 و بار دیگر به «آریل شارون» در سال 2006. حالا بنی گانتز رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش صهیونیستی، سومین ژنرال است که با مشارکت ژنرال های دیگر و چپ گرایان منتقد در برابر او قد علم می کند تا در آوریل 2019 فرش نخست وزیری این رژیم را از زیر پای نتانیاهو بکشد، اما بیش از آن که خود بنی گانتز و همراهانش برای نخست وزیر صهیونیست، چالش باشند، سه پرونده سریالی فساد، نتانیاهو را به پایان تاریخ مصرف خود نزدیک و با ورود دادستان اسرائیلی، زمینه را برای موج سواری رقبا در مرداب فساد او فراهم کرده است. 

در قرائت حزب حاکم لیکود، 10 سال فرمانروایی بنیامین نتانیاهو، هنوز دلیل بر رسیدن به پایان نیست و ناظران بعید نمی دانند که انگشت های او بار دیگر پاشنه آشیل امنیت را فشار دهد مثلا با حمله به سوریه یا برافروختن جنگ دیگری علیه غزه. هر چه باشد روند و نتیجه انتخابات صهیونیستی از آشوب های امنیتی منطقه ای تغذیه می کند و متقابلا تاثیراتی منطقه ای را به دنبال خواهد داشت.