کدخبر: ۲۷۲۱۲۲ لینک کوتاه

تغییرات کدام شاخص‌ها در سال جاری محسوس‌تر بوده است؟

اقتصادنیوز: براساس آمار ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی تهران بیشترین تغییرات در ۱۰ ماهه سال جاری مربوط به شاخص ارزش سهام معامله شده بوده که حاکی از افزایش ۱۸۱ درصدی ارزش سهام معامله شده در مدت فوق نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ را نشان می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، اتاق بازرگانی تهران اقدام به ارائه جزئیاتی از تغییرات قیمت برخی کالا‌ها در ۱۰ ماهه ۹۷ نسبت به سال گذشته، کرده است.

در این میان بیشترین تغییرات در ۱۰ ماهه سال جاری مربوط به شاخص ارزش سهام معامله شده بوده که با احتساب ارزش سهام در سال ۹۵ معادل عدد ۱۰۰، شاخص ارز سهام در ۱۰ ماه ۹۶، ۹۱.۴ بوده و این شاخص در ۱۰ ماه ۹۷ به عدد ۲۵۶.۸ رسیده است و این یعنی افزایش ۱۸۱ درصدی ارزش سهام معامله شده در ۱۰ ماه ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ را نشان می‌دهد.

به علاوه تغییرات نرخ دلار در رتبه بعد بیشترین افزایش قیمت‌ها، قرار دارد و قیمت دلار در بازار آزاد شهر تهران، در ۱۰ ماه امسال رشد قابل توجهی داشته و میانگین نرخ دلار در بازار آزاد پایتخت، شاهد افزایش ۱۶۴ درصدی طی ۱۰ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است.

همچنین میانگین قیمت یورو نیز در ۱۰ ماه ابتدایی امسال روند مشابهی داشته و با ۱۶۳.۲ درصد رشد نسبت به ۱۰ ماه ۹۶، رسیده است.

این در حالی است که میانگین نرخ سکه طرح جدید با ۱۶۰ درصد افزایش و میانگین نرخ سکه طرح قدیم با ۱۵۵.۲ درصد افزایش، در رتبه‌های بیشترین تغییرات نرخ قیمتی در سال ۹۷ قرار گرفته‌اند.

گفتنی است، با در نظر گرفتن عدد ۱۰۰ برای شاخص بهای کل صادراتی سال ۹۵، شاخص بهای کل صادراتی در ۱۰ ماه امسال ۱۶۰.۱ درصد افزایش یافته است.
 
تغییرات کدام شاخص‌ها در سال جاری محسوس‌تر بوده است؟