کدخبر: ۲۷۲۲۷۵ لینک کوتاه

اردوغان: خرید اس ۴۰۰ تمام شد، اس ۵۰۰ را هم می‌خریم

اقتصادنیوز:‌ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه انعقاد قرارداد خریداری سامانه های موشکی اس ۵۰۰ با روسیه را امکان پذیر دانست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسپوتنیک، اردوغان خاطرنشان ساخت قرارداد خرید اس 400 یک کار انجام شده است و عقب نشستن از آن ممکن نیست.

رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی 24 TV ضمن بیان این مطلب خاطرنشان ساخت که امیدوار است آنکارا اولین محموله سامانه های روسی اس 400 را در ماه ژوئیه دریافت کند.

به تازگی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد خریداری اس 400 از سوی ترکیه باعث خواهد شد واشنگتن فناوری های پیشرفته را به آنکارا واگذار نکرده و عضویت ترکیه در برنامه ساخت جنگنده های امریکایی نسل پنجم اف 35 متوقف شود.

قرارداد تحویل اس 400 به ترکیه باعث بروز بحران دیپلماتیک بین ترکیه و امریکا شده و واشنگتن از انکارا تقاضا کرده به جای اس 400 سامانه های موشکی پاتریوت را خریداری کند.

سامانه دفاع موشکی متحرک زمین به هوا اس 400 "تریومف" برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن همچون هواپیماهای پارازیت انداز، هواپیماهای رادار محور و کنترل هوایی، هواپیماهای شناسایی و جاسوسی، هواپیماهای استراتژیکی و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی-عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر اهداف هوایی پیشرفته ساخته شده است.

قرار است ترکیه 4 گردان اس 400 به مبلغ 2.5 میلیارد دلار از آمریکا خریداری کند.

اس 500 سامانه موشکی دفاع هوایی دوربرد نسل جدید است که می تواند موشک های بالستیک را منهدم کند و همچنین قادر است اهداف واقع در فضای کیهانی نزدیک (در ارتفاع تقریبا 100 کیلومتر از سطح زمین) را رهگیری نماید.

سامانه موشکی پدافند هوائی اس 500 جزو نسل جدید سامانه های موشکی پدافند هوائی است. این سامانه امکان اجرای مجموعه کامل عملیات دوربرد، رهگیری در ارتفاع بالا، افزایش ظرفیت و دفاع موشکی را دارد.

موشک پدافند هوائی نه تنها بالستیک است، بلکه از اهداف آیرودینامیکی (هواپیما، هلیکوپتر، و دیگر اهداف هوائی)، همچنین از توانایی های موشک های کروز برخوردار می باشد.

برد اس 500 برابر با 600 کیلومتر است. این سامانه می تواند به طور همزمان 10 هدف هوایی بالستیک حتی اهداف آیرودینامیکی را که با سرعت تا 7 کیلومتر در ثانیه حرکت می کنند شناسایی و مورد هدف قرار دهد و و از سوی دیگر می تواند کلاهک های موشک های مافوق صوت را شناسایی نماید. سامانه موشکی اس 500 به گونه ای طراحی شده است که از نمونه های مشابه خود یعنی اس 400 ، و نمونه آمریکایی آن Patriot Advanced Capability-3 برتری دارد.