کدخبر: ۲۷۲۳۳۸ لینک کوتاه

اخلاق در فضای مجازی لگدمال شده است

اقتصادنیوز: دادستان کل کشور گفت: اخلاق در فضای مجازی لگدمال شده و روابط و اصالت خانوادگی در شبکه های اجتماعی بدون مدیریت رو به نابودی است که باید برای مدیریت اصولی این وضع چاره ای اندیشیده شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری عصر پنجشنبه در نشست با اصحاب رسانه استان کرمان افزود: دنیای غرب که خود گرفتار پیامدهای بد فضای مجازی شده است تمام توان خود را به کار گرفته تا دیگر کشورها از جمله نظام جمهوری اسلامی ایران را نیز درگیر این موضوع کند. 

حجت الاسلام منتظری با اشاره به اینکه منشاء اکثر پرونده های جرایمی که داریم ریشه در فضای مجازی دارد تاکید کرد : آنچه باعث کاهش این جرایم خواهد شد مدیریت صحیح در این فضا است که قطعا به نفع جامعه و جوانان است و ولنگاری و رها بودن فضای مجازی آسیب های جدی را به جامعه وارد می سازد. 

وی در ادامه آمار کلاهبرداری های که از طریق اینترنت انجام شده است را نسبت به سال گذشته 300 برابر افزایش اعلام کرد و گفت: آمار جرایم رایانه ای استان کرمان نیز نسبت به سال گذشته 85 درصد افزایش یافته که آمار فوق نشان از درست مدیریت نشدن این فضا است که امیدواریم تلنگر و هشداری باشد برای درست مدیریت کردن این فضا. 

حجت الاسلام منتظری تصریح کرد: خبرنگاران رسالت و وظیفه سنگین و خطیری را به عهده دارند که با دادن اطلاعات صحیح و درست به افکار عمومی به خصوص در این برهه حساس می توانند در فرهنگ سازی بسیار موثر باشند. 

دادستان کل کشور در ادامه گفت: فرهنگ هر جامعه ای ساخته و پرداخته عناصری چون پدر، مادر و محیط خانواده، تحصیل و کار است و رسانه ها نیز در این میان نقش بسیار مهم و بی بدیلی را دارند و می توانند از طریق استفاده از فن آوری روز ' فضای مجازی و شبکه های اجتماعی' مسیر یک کشور را حتی تغییر دهند. 

وی همچنین با اشاره به اینکه کشورهای بیگانه برای رسیدن به هدف به هر وسیله ای متوسل می شوند افزود: کشور ما دارای فرهنگ غنی، اصیل و مردمی اندیشمند و ملتی با بصیرت است و نظام آن برخاسته از اراده مردم است و در آن اخلاق نقش مهمی دارد . 

حجت الاسلام منتظری افزود : امروز هر فردی در هر جایگاهی از مقامات و مسئولان اجرایی و قضایی و نیروهای مسلح گرفته تا خبرنگاران وظایف و رسالتی را به عهده دارند و باید به درستی و هوشیارانه به آن ها عمل کنند. 

وی افزود: اگر خروجی رسالت و وظیفه مان در راستای ارتقای فرهنگ ، آرامش بخشیدن به جامعه و انتقال اخبار صحیح به جامعه باشد کار ما ارزشمند است و اگر تنها برای بازارگرمی و مراجعه بیشتر است یعنی توسل به روش ها و الگوهای غربی کرده ایم و باید تجدید نظر کنیم. 

به گفته دادستان کل کشور امروز در فضای مجازی گرفتار دروغ ، تهمت و بیان مطالبی هستیم که موجب مشوش شدن اذهان عمومی شده و در جامعه التهاب ایجاد می کند و مردم را به سمت و سوی روش های ناپسندی که در غرب متداول است هدایت می کند . 

وی با بیان اینکه هیچگاه نمی توانیم مردم و جامعه را به یک سمت و سو از لحاظ بینش و نگرش سیاسی هدایت کنیم افزود: اختلاف نظر در مسائل اجتماعی و سیاسی در جامعه طبیعی است و می تواند منشاء رشد و ارتقا افراد شود. 

حجت الاسلام منتظری افزود: دستگاه قضایی به هیچ وجه اعتقادش بر بسته شدن مطبوعات، رسانه ها و فضای مجازی نیست و اعتقاد آن تنها بر مدیریت درست فضای مجازی است تا هر تفکر و منشی باعث منحرف شدن جامعه از مسیر الهی نگردد. 

وی همچنین گفت: مقام معظم رهبری حکیمانه فرمودند فضای مجازی برای ما دو فرصت است و یک تهدید و هیچگاه مخاطب دو فرصت را برای یک تهدید از دست نمی دهد و تنها باید تهدیدها را با برنامه ریزی صحیح از بین برده یا به حداقل برسانیم. 

دادستان کل کشور گفت :با توجه به اینکه در این روزها در شرایط جنگ اقتصادی به سر می بریم خبرنگاران در این شرایط حساس می توانند نقش موثری را در آرام کردن و امیدوار کردن جامعه م مردم ایفا کنند. 

وی افزود: مردم ما باید مثل دوران جنگ مقاوم باشند ، جنگی که همه جهان برای از بین بردن نظام جمهوری اسلامی ایران به میدان آمده بود و 8 سال تلاش کردند اما با ایستادگی مردم ملت پیروزمندانه از جنگ بیرون آمدند و دستاوردهای ارزنده ای را برای کشور و نسل آینده داشتند. 

حجت الاسلام منتظری تصریح کرد: امروز بخش عمده ای از پیشرفت های علمی و پیشرفت هایی که در ساخت موشک و سایر داریم آثار همان 8 سال جنگی است که بر ما تحمیل شده بود و در این فضای جنگ اقتصادی نیز همه مسئولیم که به میدان آمده و پیروزمندانه عمل کنیم. 

وی همچنین در خطاب به خبرنگاران گفت: گاهی یک تیتر و مقاله و مطلب کار می شود که به نفع کشور و جنگی که دشمن آغاز کرده است نیست و وظیفه ماست اگر کمبودهایی هم هست این کمبودها را برای مردم توجیه و شرایط جنگی را در بین مردم تبیین کنیم و به جای اینکه بعضی مطبوعات بر آتش این جنگ اقتصادی بیافروزند باید سعی در آرام کردن و امیدوار کردن مردم جامعه داشته باشند. 

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه انتقاد با تخریب تفاوت دارد ، گفت: رسانه ها و مطبوعات باید برای آرامش در جامعه تلاش کنند اما همچنان باب انتقاد را باز نگه دارند و با انتقاد های سازنده خود ضعف های مدیریتی را به نقطه قوت تبدیل کنند. 

وی با بیان این مطلب که قوه قضائیه در برخورد با مساله گرانی کوتاهی نکرده و حتی فراتر از وظیفه به میدان آمده است گفت: قوه قضاییه با اینکه در برخورد با مساله گرانی تنها 20 درصد حق دخالت دارد اما به دلیل کمبود نیرو و عدم حضور در همه شهرستان ها و نداشتن امکانات لازم ، تعزیرات حکومتی وارد عمل شده است. 

حجت الاسلام منتظری افزود: به همه دادستان ها در سراسر کشور طی بخشنامه ای ابلاغ کرده ایم که در هر شهرستنان یک کارگروه برای کمک به دستگاه های مربوطه در رفع مسائل اقتصادی تشکیل شود.