کدخبر: ۲۷۲۵۶۵ لینک کوتاه

ادعاهای تکراری پس از ۱۲ سال

وزارت خارجه آمریکا: ایران مامور اف‌بی‌آی را در کیش دستگیر کرده است

اقتصادنیوز: وزرات امور خارجه آمریکا به مناسبت دوازدهمین سال مفقود شدن یک از ماموران اف‌بی‌آی که ادعا می‌شود در سفر خود به ایران ناپدید شده است، بیانیه‌ای منتشر کرده و ادعاهای تکراری علیه ایران را درباره این مسئله مطرح کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در متن این بیانیه ادعا شده است که این دوازدهمین سال دستگیری رابرت لوینسون، مامور اف‌بی‌ای در جزیر کیش است و وزارت امور خارجه آمریکا از ایران می‌خواهد که لوینسون را به خانواده‌اش بازگرداند.

در ادامه این بیانیه به آن چه توافق نمایندگان ایران و آمریکا بر سر همکاری برای پیدا کردن و نجات لوینسون عنوان شده، اشاره شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به این توافق ادعایی نوشت که ایران باید به این تعهد احترام گذارده و پایبندی خود به قوانین بین‌المللی و احترام به حقوق بشر را نشان بدهد.

در ادامه، وزارت امور خارجه آمریکا، ضمن تاکید بر تعهد خود نسبت به بازگرداندن لوینسون به خانواده وی و اشاره به خدمت او به آمریکا با خانواده و دوستان لوینسون ابراز همدردی کرده و اعلام کرد که با آن‌ها علیه کسانی که "به نام منفعت سیاسی عزیزان مردم را از آن‌ها جدا می‌کنند" متحد خواهد ماند.

در این بیانیه مطرح شد: آمریکا برای آزادسازی تمامی گروگان‌ها و زندانیان غیرقانونی آمریکایی از جمله آقای لوینسون مصمم بوده و تا آن‌ها به خانه بازنگردند، از پای نخواهد نشست.

وزارت امور خارجه آمریکا دراین بیانیه ضمن اشاره به افرادی که بر روی موضوع " لوینسون"  در حال فعالیت هستند اعلام کرده است که جایزه‌ای ۵ میلون دلاری برای اطلاعاتی که موجب بازگرداندن امن لوینسون شود اختصاص داده شده است و این اطلاعات به صورت محرمانه و ناشناس نگه داشته خواهد شد.

به گزارش ایسنا، ادعای ناپدید شدن لوینسون، مامور سابق اف‌بی‌آی در حالی عنوان می‌شود که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور کشورمان پیش از این درباره ادعاهای مقامات آمریکایی مبنی بر ناپدید شدن لوینسون در ایران و عدم همکاری ایران در این زمینه بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران در گذشته بارها اعلام کرده است که این فرد در یک مقطعی به ایران سفر کرده و سپس از ایران خارج شده است و پس از ترک خاک ایران نیز دیگر هیچگونه اطلاعی از سرنوشت وی ندارد.

قاسمی با تأکید بر رویکرد انسانی ایران نسبت به این موضوع در جهت کمک به خانواده نامبرده، افزود: جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تعهدی به دولت آمریکا در این زمینه ندارد و کمک‌های ایران در گذشته نیز براساس ملاحظات انسانی بوده است.

وی با اشاره به اینکه پیش از این مقامات آمریکایی تأیید کرده بودند که موقعیت این مأمور سابق اف بی آی را در مکانی در جنوب آسیا شناسایی کرده اند، گفت: طرح اتهام عدم همکاری ایران در این زمینه، نیز بی شک موضوع بی پایه و اساسی است؛ چرا که جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن مسائل انسانی، از هیچ کمکی در این ارتباط دریغ نکرده است.

قاسمی افزود: کمک‌ها و همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران در موضوع این تبعه آمریکایی در حالی صورت گرفته است که در مقابل، دولت آمریکا درخصوص کمک به شهروندانی ایرانی بازداشتی در آمریکا رویکردی غیر انسانی در پیش گرفته و نه تنها آنها را با اتهامات واهی مانند نقض تحریم‌های آمریکا در زندان و بازداشت‌های طویل المدت نگه داشته، بلکه اجازه دیدار خانواده‌های آنها را نیز نمی‌دهد.