کدخبر: ۲۷۳۰۰۳ لینک کوتاه

رئیس بانک مرکزی آمریکا: ترامپ نمی‌تواند من را اخراج کند

اقتصادنیوز: رئیس بانک مرکزی آمریکا با اشاره به قانون این کشور و تلاش‌ دونالد ترامپ برای اخراج وی گفته است رئیس‌جمهور آمریکا هیچ اختیاری برای اخراج او ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بیزنس اینسایدر نوشت، «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو [بانک مرکزی آمریکا] با حضور در برنامه «۶۰ دقیقه» که شب گذشته از شبکه سی‌بی‌اس پخش شد، گفته است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بر اساس قانون نمی‌تواند او را اخراج کند.

او گفت: قانون روشن است. من یک دوره چهار ساله بر سر کار هستم و قصد دارم در این مدت خدمت کنم.

پاول در پاسخ به این پرسش که آیا ترامپ می‌تواند او را پیش از پایان دوره خدمتش اخراج کند، گفت: خیر. بانک مرکزی آمریکا نهادی مستقل است و بدون تاثیر قدرت سیاسی عمل می‌کند. ما برای خدمت به آمریکایی‌ها سیاست را به شیوه‌ای کاملا غیرسیاسی اجرا می‌کنیم.

ترامپ یکی از منتقدان بزرگ سیاست‌های فدرال رزرو است و این نهاد را عامل اصلی افزایش نرخ بهره که بزرگترین تهدید برای آمریکایی‌ها است، قلمداد کرده است. «کمیته بازار باز فدرال» پیشتر به افزایش ۲.۲۵ تا ۲.۵ درصدی نرخ بهره رأی مثبت داده بود. تصمیمی که با مخالفت شدید ترامپ روبه‌رو شد زیرا رئیس جمهور آمریکا از ماه‌های گذشته تاکنون همچنان تأکید کرده است که نرخ بهره در آمریکا نباید افزایش یابد. ترامپ در یکی از سخنرانی هایش سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا را مشکلی بزرگتر از چین اعلام کرده بود. رئیس جمهور آمریکا قبل از آن در پیام‌هایی به شخص پاول حمله لفظی کرده بود.

در دسامبر سال گذشته میلادی زمزمه‌هایی در خصوص احتمال اخراج «جروم پاول» به دستور ترامپ به گوش می‌رسید ترامپ در ماه اکتبر سال گذشته میلادی اعلام کرده بود ممکن است از انتخاب جروم پاول به عنوان جانشین «جنت یلن» پشیمان شود. پیش از این هم تعدادی از مشاوران ترامپ گفته بودند رئیس جمهور آمریکا در صدد اخراج پاول است. او یکبار نوشت «از انتخاب پاول یک ذره هم خوشحال نیست» این در حالی بود که استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد رئیس جمهور هیچگاه قصد اخراج پاول را ندارد.