کدخبر: ۲۷۳۱۲۷ لینک کوتاه

​۲۲ توافق صنعتی و تجاری میان ایران و عراق

اقتصادنیوز :در پی مذاکرات وزیر صنعت،معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران با همتایان عراقی خود، همزمان با سفر دکتر روحانی، ۲۲ توافق صنعتی و تجاری میان دو کشور صورت گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب ،رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت که با هدف رایزنی با مقامات عراقی و توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی همزمان با دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق سفر کرده است، با وزرای تجارت و صنعت عراق رایزنی و گفتگو کرد.

این مذاکرات در ادامه تلاش ها برای توسعه همکاری های صنعتی، تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه و تکمیل مذاکرات و امضای تفاهم نامه گسترش همکاری ها و در حاشیه نشست مشترک هیأت‌های عالی رتبه ایران و عراق در کاخ نخست وزیری این کشور صورت گرفت. 

این مذاکرات روز دوشنبه منجر به ۲۲ توافق مهم در زمینه‌های گوناگون تجاری و صنعتی منجر شد که می‌تواند علاوه بر توسعه بیش از پیش روابط و همکاری‌های تهران - بغداد در این بخش، گامی مهم و تاثیرگذار در روند افزایش تعاملات فی مابین، توسعه تجارت میان ایران و عراق و افزایش اشتغالزایی برای جوانان در حوزه‌های مختلف مرتبط با این توافقات قلمداد کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه مذاکرات هیات های دو کشور به همراه همتای عراقی خود همچنین از هدف گذاری افزایش میزان تبادل تجاری دو کشور تا مبلغ 20 میلیارد دلار خبر داد. 

رحمانی گفت: ایران آمادگی خود را برای در اختیار گذاشتن تجربیاتش در بخش بازسازی و نوسازی صنایع عراقی اعلام کرده است. 

رحمانی، گسترش همکاری ها میان استان های مرزی، تعرفه های ترجیحی، یکسان سازی تعرفه های گمرکی در گذرگاه های مختلف عراق و تسهیل روادید برای بازرگانان را از دیگر محورهای توافقات یاد شده ذکر کرد. 

'محمد هاشم العانی' وزیر تجارت و صنعت عراق نیز از همکاری در زمینه سرمایه گذاری مشترک و همچنین فعال کردن کمیته های مشترک برای گسترش هر چه بیشتر روابط استقبال کرد.

وی همچنین اتصال خطوط آهن دو کشور را مهم و زمینه ساز توسعه روابط تجاری دانست و از توافق بعمل آمده در این زمینه استقبال کرد. 

 حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در سفری سه روزه امروز دوشنبه وارد بغداد شد و در قصر السلام (کاخ صلح) ریاست جمهوری عراق مورد استقبال رسمی «برهم صالح» همتای عراقی اش قرار گرفت.

روحانی همچنین عصر امروز در کاخ نخست وزیری عراق مورد استقبال رسمی 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر، قرار گرفت و با وی دیدار و درباره زمینه های جدیدی همکاری گفتگو کرد. 

در پایان این مذاکرات، مقامات عالیرتبه دو کشور با حضور دکتر روحانی و دکتر عبدالمهدی پنج سند و تفاهمنامه همکاری امضا کردند.