کدخبر: ۲۷۳۱۶۸ لینک کوتاه

فرار کردن ابوبکر بغدادی با ۵۰ تن طلا و ۴۰۰ میلیون دلار پول/ مخفی‌گاه او کجاست؟

اقتصادنیوز: برخی مقامات عراقی مدعی شده‌اند که نیروهای داعش پس از خروج از موصل و انبار و صلاح الدین پنجاه تن طلا و ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد را با خود از شهر خارج کرده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبر فوری، در یک هفته اخیر، مجددا شایعات بسیاری در مورد زنده بودن یا نبودن ابوبکر بغدادی (سرکرده‌ی گروه تروریستی داعش) منتشر شد. چند روز پیش، یورونیوز طی گزارشی مدعی شد  که مطابق ادعای تعدای از نیروهای داعش که خود را تسلیم نیروهای ائتلاف کرده‌اند، ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه با بحرانی شدن شرایط، مبارزه را رها کرده و از بیم کشته شدن یا دستگیری در نقطه‌ای نامعلوم مخفی شده است.

بعد از پخش خبر فرار بغدادی، مجددا توجه بسیاری از رسانه‌ها به او جلب شد. از مدتی قبل، بسیاری به دنبال یافتن بغدادی بوده اند. ارتش سوریه و عراق، بسیج مردمی عراق(حشد الشعبی) و گروههای مختلف به دنبال این بودند که او را زنده یا مرده پیدا کنند. در مورد او شایعات بسیاری مطرح شده است اما تاکنون گروههای مختلف نشان دقیقی از او نیافته اند.

طبق ادعای یورونیوز، مطابق تخمین‌ها هنوز ۲۸ تا ۳۲ هزار جنگجوی فعال در گوشه و کنار خاورمیانه دارد. بنابراین، با خروج بغدادی بسیاری از این شبه نظامیان، دچار آشفتگی شده اند و احتمال اینکه به جان یکدیگر بیفتند بسیار زیاد است.

ابوبکر بغدادی کجا مخفی شده است؟

اما ابوبکر بغدادی کجاست؟ ابوعلی بصری، مدیرکل اطلاعات وزارت کشور عراق معتقد است که بغدادی از سوریه خارج شده و در منطقه مرزی صلاح‌الدین مستقر شده است. به گفته او، رهبر داعش هر روز محل استقرار خود را تغییر می‌دهد.

اما بغدادی احتمالا در روستایی در سوریه به نام الباغوز است. یک منبع امنیتی در گفتگو با شبکه الاخباریه عراق گفته است که محافظان بغدادی هم همراه او هستند و او تنها با ۴ محافظش تردد می‌کند. نیروهای سوریه  شخصی به نام ابوهاجر از اهالی روستایی در جنوب موصل را بازداشت کردند. وی آخرین کسی است که سرکرده داعش را در الباغوز قبل از خروجش از آنجا دیده است.

این منبع گفته است که چند تن از سرکردگان اصلی عراقی داعش، آموزش نظامی تروریست‌ها را داخل شهرک الباغوز واقع در شرق دیر الزور برعهده دارد و دهها تروریست و سرکردگان داعش در اردوگاهی در اطراف این منطقه تجمع کرده‌اند که از قضا بغدادی هم بین آنها است.

الباغوز روستایی دورافتاده در منطقه بوکمال دیر الزور سوریه است. این منطقه سالها در دست داعش بوده است و هم اکنون هم نیروهای شبه نظامی داعش در این منطقه حضور دارند.

همراه بغدادی پنجاه تن طلای مسروقه است

حاکم الزاملی (سیاستمدار عراقی و نماینده مجلس عراق) در گفتگو با المیادین تاکید دارد که نیروهای داعش پس از خروج از موصل و انبار و صلاح الدین پنجاه تن طلا و 400 میلیون دلار پول نقد را با خود از شهر خارج کرده‌اند.

طبق تحقیقات تیم عراقی این پولها تا کنون توسط هیچ گروه مخالف داعش  ضبط نشده است و بنابراین به احتمال فراوان این پول در دست ابوبکر بغدادی و اطرافیانش است. الزاملی هم معتقد است که ابوبکر بغدادی  به همراه برخی فرماندهان ارشد داعش در الباغوز سوریه حضور دارند و به طور مخفیانه زندگی می‌کنند. اما کسی نمی‌داند که این طلا و پولهای مسروقه هنوز در سوریه است یا از کشور خارج شده اند.

با این حال، نیروهای سوری  تا کنون نتوانسته اند بغدادی را پیدا کنند چرا که هر روز مکان خود را تغییر می‌دهد. الزمالی البته معتقد است که طلاهای مسروقه هنوز در الباغوز  مخفی است و در صورت همکاری سوری‌ها یافتن محل اختفای آنها ممکن است.

الزاملی معتقد است بیشتر این پولها و طلاها از بعد از جنگ آمریکا باقی مانده است. بسیاری از این ثروت مسروقه شامل قطعات و عتیقه‌های تاریخی و باستانی است که از مناطق تاریخی صلاح الدین استخراج شده است.

به نظر می‌رسد دستیابی به اموال مسروقه و یا شخص ابوبکر بغدادی  مستلزم همکاری نیروهای نظامی و سیاسی سوریه و عراق با یکدیگر است. این چیزی است که رئیس گروه مردمی حشد الشعبی عراق هم بر آن تاکید دارد. فالح الفیاض تاکید دارد که جبهه‌ مردمی عراق با نیروهای سوریه گفت‌گوهای لازم را کرده است و آنها قرار است با همکاری هم مرزهای مشترک را ببندند تا از خروج اموال مسروقه و فرماندهان داعش جلوگیری کنند.

احتمال انتقال اموال مسروقه به آفریقا وجود دارد

با توجه به حجم و مقدار وسیع اموال مسروقه احتمال فراوانی وجود دارد که فرماندهان داعش اموال مسروقه را در اوج بحران و آشفتگی جنگ از منطقه خارج کرده باشند.

هم اکنون نیروهای داعش علاوه بر عراق و سوریه در مناطق مرزی و قبیله ای کشورهای دیگر هم حضور دارند. داعش و متحدانش در آفریقا (مناطق مرزی مصر و لیبی و همچنین نیجریه که در آن اتحادی را با بوکوحرام ایجاد کرده اند) حضور نسبتا فعالی دارند. همچنین، افغانستان و پاکستان از جمله کشورهایی هستند که داعشی ها در مناطق مرزیشان حضور دارند. بسیار محتمل است که فرماندهان داعش طلاها و اموال مسروقه را به یکی از این دو منطقه انتقال داده یا دهند.

همچنین، بسیاری از متحدان داعش همچنان در خاک اروپا مستقر و با نیروهای داعش در ارتبط اند. به همین دلیل، احتمال خروج اموال مسروقه به یکی از بانکهای سوئیس یا ورود به اروپا از طریق مرزهای قبرس یا ترکیه وجود دارد.

اکنون باید صبر کرد و دید که آیا سرانجام نیروهای مقاومت قادر به دستگیری رهبر خونخوار داعش پس از مدتها تعقیب و گریز هستند و نهایتا می‌توانند اموال و طلاهای مسروقه را ضبط کنند یا نه؟