کدخبر: ۲۷۳۱۹۴ لینک کوتاه

مرکل از طرح ساخت ناو هواپیمابر مشترک اروپاحمایت کرد

اقتصادنیوز: صدراعظم آلمان از طرح پیشنهادی رهبر حزب دموکرات‌ مسیحی این کشور مبنی بر ساخت ناو هواپیمابر مشترک اروپا حمایت کرد؛‌ طرحی که هدف از آن تأکید بر نقش اروپا در تأمین صلح و امنیت خوانده شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از پیشنهاد آنگرت کرامپ کارن‌باوئر، رهبر حزب دموکرات‌مسیحی آلمان مبنی بر ساخت ناو هواپیمابر اروپا با همکاری فرانسه استقبال کرده است.

به گزارش اشپیگل، آنگلا مرکل در برلین بعد از دیدار با کریسیانیس کارینز، نخست‌وزیر لتونی گفت، اتحادیه اروپا مطمئناً در حال حاضر اولویت‌های دیگری در سیاست دفاعی خود دارد.

او در عین حال افزود: اما من این که ما به واسطه اروپا از چنین تجهیزاتی برخوردار باشیم را درست و خوب می‌دانم و با کمال میل آماده‌ام با آن همکاری کنم.

کرامپ کارن‌باوئر در طرح خود برای اصلاحات در اتحادیه اروپا گفت: آلمان و فرانسه در حال کار مشترک بر روی پروژه یک ناو هواپیمابرند. کشورهای دیگر نیز به شرکت در این پروژه دعوت شده‌اند.

او افزود: در قدم بعدی ما می‌توانیم با پروژه نمادین ساخت یک ناو هواپیمابر مشترک اروپایی شروع کنیم تا تأکیدی کرده باشیم بر نقش اتحادیه اروپا در تأمین صلح و امنیت.

مرکل از این طرح استقبال کرد و آن را برای تثبیت موقعیت حزب دموکرات‌مسیحی آلمان در مبارزات انتخاباتی اروپا گامی مثبت خواند.

او گفت، نظرات شخصی وی همخوانی بسیاری با طرح‌های پیشنهادی رهبر حزب دموکرات‌مسیحی آلمان دارد و در مورد سیاست اروپا نیز با او هیچ اختلافی ندارد.

صدراعظم آلمان در عین حال با اشاره به ناهمسویی برخی از پیشنهادهای کارن‌باوئر با قرارداد دولت ائتلافی آلمان، طرح پیشنهادی او برای تعیین حداقل دستمزد در سراسر اروپا را رد کرد.