کدخبر: ۲۷۳۳۲۱ لینک کوتاه

نشست مدیران اینستکس و نمایندگان ایران برگزار شد

اقتصادنیوز؛ نشست مدیران ارشد اینستکس و نمایندگان دستگاه‌های مختلف کشور برای عملیاتی کردن سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا و چگونگی همکاری آن با نهاد متناظر ایرانی در حال برگزاری است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ در نشست کارشناسی ایران و مدیران اینستکس،غیر از بخش های مختلف وزارت امور خارجه، نمایندگان دستگاه های دولتی مرتبط از جمله بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و ایران ایر حضور دارند.

 

همچنین نشست های فرعی تخصصی میان برخی دستگاه ها (به ویژه در حوزه بانکی) با نمایندگانی از هیات های طرف مقابل برگزار شده یا در حال برگزاری است. 

در این جلسات، انتظارات طرف ایرانی مشخصا از اینستکس در حوزه های تخصصی به تفصیل برای طرف مقابل تشریح شده و طرفین بر روی راهکارهای ممکن برای رفع مشکلات ناشی از تحریم های آمریکا در این حوزه به بحث های فنی و کارشناسی می پردازند. 

این دور از نشست ها بر موضوع مشخص نحوه عملیاتی کردن اس پی وی اروپایی موسوم به اینستکس و چگونگی همکاری آن با نهاد متناظر ایرانی که در شرف تاسیس می باشد متمرکز است.

بررسی و پیگیری میزان پیشرفت کار و گام های بعدی در حوزه سایر تعهداتی که گروه 1+4 برای جبران اثرات تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه کشورمان داده اند و آخرین بار هفته گذشته در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین به آن پرداخته شد در دستور کار این نشست قرار دارد.

پر فیشر، مدیر سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا، موسوم به «اینستکس» به ایران آمد. بنا بر اعلام سفارت فرانسه در ایران او با روسای نمایندگی‌های سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس در تهران دیدار کرده و قرار است با مقام‌های ایرانی نیز در مورد «چگونگی عملیاتی کردن اینستکس» گفت‌وگو کند.

وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس یازده بهمن‌ 97 اعلام کردند کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا» به نام اینستکس INSTEX به ثبت رسمی رسیده است.