کدخبر: ۲۷۳۳۵۳ لینک کوتاه

دختران وزنه بردار ایرانی در آستانه تاریخ سازی +عکس

​اقتصاد نیوز:تیم ملی وزنه برداری زنانِ ایران، اواخر فروردین ماه سال آینده برای نخستین بار به مسابقات قهرمانی بزرگسالان ۲۰۱۹ آسیا که در کشور چین برگزار خواهد شد، اعزام می شوند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از طرفداری ، حضور زنان وزنه بردار کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیا، که برای اولین بار در تاریخ این رشته ورزشی اتفاق می افتد، در رسانه های خارجی، بازتاب داشته است.

ورزش ایران-وزنه برداری-تیم ملی بانوان ایران
به گزارش سایت آلمانی زبانِ اشپیگل، مسابقات قهرمانی وزنه برداری آسیا در کشور چین یکی از مراحل گزینشی و کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو ژاپن است که از 18 آوریل (29 فروردین) تا 28 آوریل (8 اردیبهشت) سال آینده برگزار خواهد شد. زنان ایرانی برای اولین بار می توانند در مسابقاتی خارج از کشور ایران در نبرد با فولاد سرد، شرکت نمایند.

اشپیگل به نقل از علی مرادی، رییس فدراسیون وزنه برداری ایران نوشته است:6 تا 8 زنِ وزنه بردار از ایران در وزن های مختلف، برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا 2019 در کشور چین، اعزام خواهند شد.

به گفته مرادی، اگر بانوان ایرانی بتوانند مجوز حضور در بازی های المپیک 2020 توکیوی ژاپن را به دست آورند، منعی برای حضور آن ها در مهم ترین آوردگاه مسابقات ورزشی جهان در توکیو وجود نخواهد داشت.

سال گذشته فدراسیون جهانی وزنه برداری، شرایط حضور بانوان کشورهای مسلمان با پوشش اسلامی را در رقابت های تحت پوشش خود پذیرفت و از این رو منعی برای شرکت بانوان ایرانی در این مسابقات وجود ندارد. به مانند رقابت های فوتبال که بانوان ایرانی با رعایت حجاب می توانند در مسابقات برون مرزی شرکت نمایند، حال این شرایط نیز برای رشته ای همچون وزنه برداری فراهم شده است.

گفتنی است، وزنه برداری از جمله رشته هایی به مانند کشتی و تکواندوست که کاروان ایران در مسابقاتی چون المپیک، همیشه در آن موفق بوده است و توانسته مدال های زیادی را در این رشته ورزشی کسب نماید. در المپیک ریو در سال 2016، دو تن از وزنه برداران تیم ملی ایران به نام های سهراب مرادی و کیانوش رستمی موفق شدند به مدال ارزشمند طلا در این رقابت ها دست یابند. حال با قوانین جدید فدراسیون جهانی وزنه برداری و حضور بانوان ایرانی در این مسابقات، کاروان ورزشی این کشور بسیار به تکرار این موفقیت ها در المپیک پیش رو در کشور ژاپن، امیدوار است.