کدخبر: ۲۷۳۴۵۰ لینک کوتاه

تأثیرگذارترین زن خاورمیانه از دیدگاه فوربس +تصاویر

اقتصاد نیوز: زنان در معادلات جهان تاثیرات مهمی داشته اند. این موضوع در پویایی اقتصاد، علم و دیگر حوزه ها ملموس بوده است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از تابناک،  فهرست مجله فوربس خاورمیانه نام صد زن را که در سال ۲۰۱۸ میلادی از نفوذ و تأثیر بسیاری در خاورمیانه برخوردار بودند را منتشر کرد. شش نفر از آن‌ها از زنان عربستان سعودی بودند. این زنان به طور مؤثر و فعالی در شکوفایی اقتصاد کشورشان سهم داشته اند.

تأثیرگذارترین زن خاورمیانه از دیدگاه فوربس

خانم (لبنی العلیان) کار آفرین و سرمایه دار متولد ۱۹۵۲ میلادی در استان قصیم عربستان سعودی است. او کوچکترین فرزند سرمایه دار سعودی (شیخ سلیمان العلیان) است. العلیان مدارک علمی متعدّدی دارد. لیسانس کشاورزی از دانشگاه کرنل، فوق لیسانس مدیریت بازرگانی را از دانشگاه ایندیانا ایالات متحده و دکترای حقوق را از کالج ترینیتی جمهوری ایرلند اخذ کرده است.

لبنی العلیان بین سال‌های ۱۹۷۹_۱۹۸۱ میلادی در بانک (مورگان گوارنت) شهر نیویورک فعالیت کرده است. سپس به عربستان بازگشت و همراه با پدرش در شرکت مالی علیان فعالیت نمود. او همراه پدرش به مدیریت شرکت علیان پرداخت سپس مدارج را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت. پشتکار و موفقیت او پدرش را برآن داشت تا تعداد بیشتری از زنان را در شرکت مالی خود به کار بگیرد و در سال ۲۰۰۱ میلادی ۴۰ زن در شرکت او استخدام شدند که امروز تعداد آن‌ها به ۵۰۰ نفر رسیده است.

تأثیرگذارترین زن خاورمیانه از دیدگاه فوربس

نام لبنی العلیان در سال ۲۰۱۷ میلادی هم در فهرست قوی‌ترین زنان عرب فوربس خاورمیانه قرار گرفت. او همچنین عضو هیئت مدیره تعدادی از شرکت‌های پیشروی صنعتی و سرمایه گذاری از جمله بانک سعودی هلندی، رولز رویس انگلستان، تیم رسانه‌ای دبیو بی بی و آکبانک ترکیه و شرکت نفت شِلُمبرژه بوده است.

تأثیرگذارترین زن خاورمیانه از دیدگاه فوربس

عضویت در شورای مدیریت شرکت معدن عربستان سعودی از سال ۲۰۱۶ میلادی، عضویت در مجلس امنای دانشگاه علوم و فناوری ملک عبدالله و مجلس امنای مؤسسه فکر عربی از دیگر فعالیت‌های او می‌باشد.

لبنی العلیان سخنگوی دائم عربستان در مجمع جهانی اقتصاد داووس در سوئیس هم می‌باشد.

تأثیرگذارترین زن خاورمیانه از دیدگاه فوربس

گفتنی است لبنی العلیان نخستین رئیس بانک زن در عربستان است. او در سال ۲۰۱۸ به عنوان رئیس بانک (ساب الاول) برگزیده شد. ساب الاول بانکی است که از ادغام بانک اول (سعودی هلندی سابق) و بانک سعودی انگلیسی (ساب) شکل گرفته است.