کدخبر: ۲۷۳۴۹۹ لینک کوتاه

آمریکا: تاریخ دقیق خروج نظامیان از افغانستان مشخص نیست

اقتصادنیوز؛ رابرت پولادینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: در مذاکرات میان آمریکا و طالبان در قطر پیشرفت‌های معناداری به دست آمده، اما هنوز تاریخ دقیق خروج نظامیان آمریکایی مشخص نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «رابرت پولادینو» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: در مذاکرات میان آمریکا و طالبان در قطر پیشرفت‌های معناداری به دست آمده است. 

 

وی اضافه کرد: از گزارشات خلیلزاد مشخص شده است که در این دور از مذاکرات میان آمریکا و طالبان پیشرفت‌هایی حاصل شده است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: طالبان پذیرفته است که صلح نیازمند گفت‌وگو در همه 4 موضوع اصلی یعنی خروج نظامیان آمریکا از افغانستان، عدم تبدیل شدن افغانستان به مکانی برای تروریسم، آتش‌بس و مذاکرات بین‌الافغانی است.

وی ادامه داد: در این دور از مذاکرات به سند پیش‌نویس در مورد خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و همچنین عدم تبدیل شدن این کشور به مکانی برای حمله به آمریکا و متعهدین به دست آمده است.

پولادینو یادآور شد: زمانی که این پیش‌نویس نهایی شود مذاکرات بین الافغانی از جمله دولت افغانستان شروع خواهد شد.

وی همچنین در مورد زمان خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان گفت: این یک مذاکرات محرمانه بوده و هنوز زمان دقیق خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان مشخص نیست.

در چهارمین دور مذاکرات طرفین اعلام کردند که به چهارچوب توافق دست یافته و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در مورد خروج نظامیان آمریکا و عدم تبدیل شدن افغانستان به مکانی برای فعالیت‌های تروریستی دست یافتند.

در 19 سال گذشته بیش از 48 هزار نفر در افغانستان کشته شده و با افزایش خشونت در این کشور و عدم توانایی آمریکا در شکست طالبان، واشنگتن برای پایان جنگ رو به مذاکره مستقیم با طالبان آورده است.