کدخبر: ۲۷۳۵۳۶ لینک کوتاه

جنجال درباره حکم «نسرین ستوده»؛ از احضار سفیر ایران تا گزارش پمپئو

اقتصادنیوز؛ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در گزارش حقوق بشری سالانه وزارتخانه متبوعش در موضعی مداخله‌جویانه به روند حقوقی پرونده نسرین ستوده، وکیل زندانی انتقاد کرد. از سوی دیگر وزارت امور خارجه نروژ سفیر ایران در این کشور را بر سر پرونده نسرین ستوده احضار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا امروز چهارشنبه در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت جهانی حقوق بشر مدعی شد که تا کنون در جریان اعتراضات مردم ایران هزاران نفر بازداشت شده‌اند.

پمپئو مدعی شد که وضعیت اوضاع حقوق بشر در ایران ضعیف بوده و در زمینه‌هایی اصلی پس‌رفت داشته است.

در این گزارش حقوق بشری به پرونده نسرین ستوده، وکیل حقوقی نیز اشاره شده و در موضعی مداخله جویانی به روند حقوقی پرونده او انتقاد شده است.

پمپئو

مایک پمپئو در بخشی از سخنان خود همچنین با ادعایی دور از واقعیت، گفت: کشورهایی که آمریکا با آنها نزدیک‌ترین و قدیمی‌ترین روابط و همکاری را دارند، بطور کلی حقوق بشر از جمله آزادی مذهب یا عقیده، آزادی بیان و برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز، را محترم می‌شمارند و در سرکوب خشونت‌بار حقوق بشر مانند قتل‌های فراقانونی، شکنجه و بازداشت‌های طولانی مدت دست ندارند.

وزیرخارجه آمریکا همچنین کشورهای مخالف واشنگتن را کشورهایی عنوان کرده که ثبات منطقه‌ای را تهدید می‌کنند، حامی تروریسم هستند و به مرکزی برای جذب تروریست‌ها تبدیل می‌شوند.

مایک پمپئو در انتقادات خود همچنین علاوه بر ایران، از دیگر کشورها از جمله سودان جنوبی، نیکاراگوئه و چین نیز انتقاد کرده و این کشورها را ناقض حقوق بشر عنوان کرده است.

 

گزارش حقوق‌بشری از سوی وزارت خارجه آمریکا درباره ایران و بسیاری دیگر از کشورهای جهان در حالی هرساله منتشر می‌شود که آمریکا خود از نظر همین کشورها و حتی نهادهای بین‌المللی یکی از ناقضان اصلی حقوق بشر در سطح جهان است.

نروژ سفیر ایران را احضار کرد

روزنامه نروژی "فتن پوستن" مدعی شده است که وزارت امور خارجه نروژ، محمدحسن حبیب‌الله، سفیر کشورمان در نروژ را بر سر پرونده نسرین ستوده فراخوانده است.

نروژ

قاضی مقیسه روز دوشنبه از محکومیت نسرین ستوده به ۷ سال حبس و ارسال پرونده او به دادگاه تجدید نظر خبر داد.

وی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس قوه قضائیه در جمع خبرنگاران، گفت: نسرین ستوده از باب اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام به ۵ سال و از باب اتهام توهین به رهبری به ۲ سال حبس محکوم شد.